Chelsea a câștigat de-o manieră categorică finala Europa League disputată în compania rivalei Arsenal. După o primă repriză fără goluri, echipa lui Maurizio Sarri s-a dezlănțuit după pauză, impunându-se cu 4-1. Chelsea își trece astfel în palmares al doilea trofeu Europa League din tot atâtea finale jucate în această competiție.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Aflat la ultimul meci al carierei, Petr Cech și-a luat adio de la fotbal în cel mai neplăcut mod posibil. Deși a avut intervenții excelente, portarul de 37 de ani nu a putut evita înfrângerea echipei sale. Giroud (49'), Pedro Rodriguez (60') şi Hazard (65' - penalti) au dus scorul la 3-0 într-un interval de doar 16 minute.

În minutul 69, Iwobi a redus din diferență, însă toate speranțele au fost spulberate după doar două minute de același Eden Hazard, care cel mai probabil va ajunge în această vară la Real Madrid. În urma acestei înfrângeri, Arsenal a ratat calificarea în sezonul următor de Champions League. "Tunarii" vor evolua tot în Europa League.

Au evoluat echipele:

Chelsea Londra: Kepa - Azpilicueta, Christensen, David Luiz, Emerson - Kanté, Jorginho, Kovacic (Barkley 76') – Pedro (Willian 71'), Giroud, Hazard (Zappacosta 89'). Antrenor: Maurizio Sarri

Arsenal Londra: Cech - Sokratis, Koscielny, Monreal (Guendouzi 66') - Maitland-Niles, Torreira (Iwobi 66'), Xhaka, Kolasinac – Özil (Willock 77') - Lacazette, Aubameyang. Antrenor: Unai Emery

Rezumatul finalei Chelsea vs Arsenal.

S-ar putea să te intereseze și:

FOTOGALERIE Chelsea a câștigat pentru a doua oară Europa League (4-1 vs Arsenal) / Echipa lui Emery ratează prezența în sezonul viitor de Champions League