Eintracht Frankfurt și Chelsea s-au anihilat reciproc în prima manșă a semifinalelor Europa League. Partida de pe Commerzbank-Arena s-a terminat 1-1, iar calificarea se decide la Londra, acolo unde Chelsea pornește cu prima șansă, grație golului marcat în deplasare. Nemții au deshis scorul prin Jovic, în minutul 23, iar Pedro a adus egalarea în finalul primei reprize.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Au marcat: Jović 23' / Pedro 45'

Aici poți vedea rezumatul partidei Eintracht Frankfurt vs Chelsea.

Au evoluat echipele:

Eintracht Frankfurt: Trapp - Abraham, Hinteregger, Falette - Da Costa, Fernandes (Paciencia 73'), Hasebe, Rode – Gacinovic (Willems 90'), Kostic, Jovic. Antrenor: Adolf Hutter

Chelsea: Kepa - Azpilicueta, David Luiz, Christensen, Emerson - Kanté, Jorginho, Loftus-Cheek (Kovacic 83') - Pedro, Giroud, Willian (Hazard 61'). Antrenor: Maurizio Sarri

Eintracht Frankfurt se află în premieră în semifinalele Europa League, la 39 de ani distanță după ce a cucerit trofeul Cupa UEFA (în 1980). Înaintea meciului cu Chelsea, fanii nemților au creat o atmosferă spectaculoasă.

Partida retur se va disputa pe 9 mai, pe Stamford Bridge.

Finala Europa League va avea loc pe 29 mai, la Baku.

S-ar putea să te intereseze și:

VIDEO Arsenal - Valencia 3-1 / "Tunarii", aproape de calificarea în finală - "Dublă" pentru Alexandre Lacazette

FOTOGALERIE Europa League: Arsenal, pas important spre calificarea în finală (3-1 cu Valencia); Eintracht, remiză pe propriul teren cu Chelsea (1-1)