Cu o echipă formată în mare parte din rezerve, Barcelona a încheiat la egalitate partida de pe terenul celor de la Huesca (ultima clasată din LaLiga), scor 0-0. Chiar dacă elevii lui Valverde au dominat meciul, gazdele au rezistat fără să primească gol și s-au ales cu un punct.

Barcelona, remiza cu HuescaFoto: fcbarcelona.com

Barcelona a avut cele mai mari ocazii ale meciului de pe Estadio El Alcoraz, însă tabela a rămas neschimbată. Găsit excelent de pasa lui Riqui Puig, Dembele (16') a rămas singur cu portarul Santamaria, dar a trimis puțin pe lângă bară.

În minutul 57, Malcom a încercat să îl surprindă pe portarul gazdelor cu un șut la colțul scurt, dar a trimis în bară. Valverde i-a trimis în teren pe Coutinho, Jordi Alba și Arthur, însă scorul a rămas 0-0.

După 32 de etape disputate, Barcelona rămâne lider în LaLiga, cu 74 de puncte. Catalanii au 12 puncte avans față de Atletico Madrid (locul 2) și 14 față de Real Madrid (locul 3), ambele echipe având însă un meci în minus. Huesca se află pe ultimul loc în clasament, cu 25 de puncte.

Pentru Barcelona urmează meciul de pe teren propriu cu Manchester United, din sferturile Champions League. Partida va avea loc pe Camp Nou, pe 16 aprilie, de la ora 22:00. În manșa tur, catalanii au câștigat cu 1-0.

Au evoluat echipele:

Huesca: Santamaría - Miramón, Etxeita, Pulido, Javi Galán - Juanpi (60' Gonzalo Melero), Rivera, Moi Gómez - Ávila (88' Gallar), Enric Gallego, Ferreiro (72' Cucho).

Barcelona: Ter Stegen - Wague, Murillo, Todibo, Umtiti - Arturo Vidal, Aleñá (81' Arthur), Riqui Puig (67' Jordi Alba)- Malcom, Boateng, Dembélé (67' Coutinho).