Obligată să câștige pentru a mai păstra șanse la titlu, FCSB a dat dovadă de motivație și determinare în partida cu Universitatea Craiova. Elevii lui Mihai Teja au condus de două ori, dar oltenii au avut puterea să revină de fiecare dată. Harlem Gnohere a închis tabela în minutul 71, aducând o victorie prețioasă pentru roș-albaștri, scor 3-2. Grație acestui succes, FCSB a depășit-o pe Craiova și a urcat pe locul doi în clasament, fiind acum la cinci puncte în urma liderului CFR Cluj.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Hora (8'), Man (30') și Gnohere (71'), în timp ce pentru Craiova au punctat Bancu (23' - penalty) și Cicâldău (45+2').

"Îi felicit pe jucători, le mulţumesc fanilor, când ai asemenea atmosferă joci cu inima. Jucătorii au dat totul azi. La noi orice meci este important, este decisiv, se vrea campionatul, se vrea un trofeu, dar mă bucur că jucătorii au calitate mare şi lucrurile ies uşor-uşor. Am atacanţi foarte buni, Hora, Gnohere şi Rusescu, mi-e greu să aleg, contează şi antrenamentele, îi văd foarte bine cum se mişcă. Azi şi-au făcut treaba, sunt jucători cu calitate. Sper ca şi ei să înţeleagă că pot avea inspiraţie, dar pot să şi greşesc.

Craiova este o echipă puternică, bună, joacă fotbal, se deschide, meciurile cu ei sunt un spectacol. Cât priveşte golul anulat al lui Benzar, de pe bancă e greu să vezi linia ofsaidului, dar din cât am înţeles a fost gol. Am câştigat acum şi e mai uşor, dacă nu era complicat. Nu ar trebui ca erorile de arbitraj să facă diferenţa", a declarat Teja, la Digisport.

Mangia: "Continuăm cu ambele obiective"

"Am făcut ceva schimbări, pentru că am fost obligat. S-a jucat un meci bun, dar nu am avut foarte mult timp pentru a pregăti acest meci fără Kolici şi am avut probleme în banda dreaptă pentru că au fost şi Martic şi Dimitrov accidentaţi. Am schimbat ceva, să facem faza de apărare cu patru fundaşi, faza de construcţie cu trei. Prima repriză am făcut bine, în repria a doua nu am avut prea multă posesie, ceea ce nu a fost deloc bine. Problema este când vii la Bucureşti şi dai două goluri nu poţi merge acasă fără puncte. Probabil am făcut greşeli la cele trei goluri primite. Nu am avut jucători de bandă dreaptă, nu aveam cu cine să schimb acolo, dar nu e problema de jucători, individual. Probabil colectiv, apoi individual, vom analiza.

Sunt multe meciuri, trebuie să continuăm, suntem profesionişti şi jucătorii trebuie să continue aşa. Dacă cineva nu face aşa e o problemă, dar eu cred că va fi sigur aşa. Semifinala de cupă este importantă pentru noi. Şansele sunt scăzute după acest meci, dar avem posibilitate, trebuie să luptăm pentru că trebuie să terminăm bine acest campionat. Trebuie să-i recuperăm pe jucătorii care au fost în afara lotului. Jucăm toate meciurile cu prima echipă, continuăm cu ambele obiective", a declarat Mangia, la Telekom Sport.

Ioan Hora: Important este că am reuşit să câştigăm şi am trecut mai uşor peste anularea golului

"Important este că am reuşit să câştigăm şi am trecut mai uşor peste acea fază (n.r. - anularea golului). Ne bucurăm că am reuşit să câştigăm în cele din urmă şi încă mai sperăm spre prinderea CFR-ului. Nu e o diferenţă mică, să fie foarte uşor de recuperat. Nu cred că Craiova a ieşit complet din cărţi, mai e şi meciul dintre Craiova şi CFR şi sperăm într-un rezultat bun al celor de la Craiova", a spus Ioan Hora.

Iulian Cristea a vorbit şi el despre faza golului anulat: "Ne-am bucurat vreo trei minute şi am văzut că apoi că pune minge pe 16 metri, nu la centru, ceea ce ne-a surprins".

Romario Benzar, despre arbitraj: "Am simţit că sunt împotriva noastră"

"A fost o victorie foarte importantă, am dovedit că suntem o echipă extrem de bună. Am pus în aplicare tot ce am pregătit în această săptămână şi la final nu aveam cum să nu câştigăm. Când vii trei metri din spate şi se ridică ofasid după trei minute... M-au lăsat, m-am bucrurat şi apoi au ridicat. Cicâldău intră în mine direct, eu am mingea în cap şi el intră în mine şi mă dă de pe traiectoria mingii. A fost fault clar.

La golul de 3-2 pe care l-am marcat nu pot să-mi explic, ridici fanionul după două minute, ne-am bucurat, a anunţat şi crainicul golul, apoi s-au gândit că e ofsaid, hai să le dăm ofsaid. Am simţit că sunt împotriva noastră. Dar şi cu acel gol anulat şi cu tot ce s-a întâmplat în această seară am demonstrat să suntem o echipă bună şi am învins. Noi vorbim mereu pe teren, ei vorbesc pe la televizor, nouă ne place să vorbim pe teren. Domnul Teja a ales foare bine (n.r. - echipa), felictări dacă am câştigat, a ales foarte bine!", a spus Benzar la Telekom Sport.

Clasament play-off:

1. CFR Cluj (5:1) 36 puncte

2. FCSB (6:4) 31

3. U Craiova 1948 CS (4:3) 29

4. Viitorul Constanta (2:2) 22 (- un joc)

5. Astra (0:4) 21

6. Sepsi (1:4) 19 (- un joc)

Desfășurarea livetext a partidei:

Fluier de final. FCSB - Craiova 3-2

90+2' Hategan imparte doua cartonase galbene, pentru Planic si Barbut

90' Partida este prelungita cu cinci minute

89' Mihai Teja face si el a treia schimbare: iese Hora, intra Nedelcu

88' Ultima schimbare in echipa Craiovei: iese Acka, intra Kelic

84' Centrare trimisa de Bancu pe bara a doua, Barbut apare excelent, dar sutul sau se opreste in stalpul din partea stanga a portii lui Balgradean

82' Florinel Coman suteaza de la distanta, insa balonul trece pe langa poarta oltenilor

77' Planic incearca sa respinga o centrare din corner, dar ii pune mingea pe cap lui Mateiu. Lovitura sa a trecut pe langa poarta lui Balgradean

75' Mangia face a doua schimbare: iese Draghici, intra Cristea

71' Gool FCSB! Faza superba creata de Junior Morais. Brazilianul paseaza perfect in fata portii, iar Gnohere, scapat din marcaj de defensiva oltenilor, reia cu capul in plasa. FCSB - Craiova 3-2

70' A doua schimbare in tabara ros-albastrilor: iese Pintilii, intra Florinel Coman

61' Prima schimbare la Craiova: iese Mihaila, intra Bic

60' Contraatac rapid al ros-albastrilor, Dennis Man suteaza cu stangul la coltul lung, dar Pigliacelli se intinde si respinge mingea in corner

55' Gol anulat pentru FCSB! Benzar inscrie, insa golul este anulat pentru ofsaid. Initial, Hategan a dictat gol valabil pentru vicecampioana Romaniei, insa a revenit asupra deciziei dupa semnalizarea lui Sebastian Gheorghe. Acesta a ridicat fanionul dupa ce mingea ajunsese deja in poarta.

52' Mateiu vede cartonasul galben dupa un fault dur asupra lui Florin Tanase

50' Mihai Teja efectueaza prima schimbare. Gnohere a intrat in locul lui Teixeira

48' Prima mare ocazie ii apartine Craiovei! Mihaila reia cu capul o centrare foarte buna trimisa de Bancu, mingea trece putin peste poarta aparata de Balgradean

46' A inceput repriza secunda

S-a incheiat prima repriza. FCSB - Craiova 2-2.

45+2' Gool Universitatea Craiova! Donkor centreaza in careu, Cicâldău il darama pe Romario Benzar si inscrie cu o lovitura de cap. Balgradean a ramas fara reactie, iar FCSB se vede inca o data egalata! FCSB - Craiova 2-2

45' Se arata trei minute suplimentare pentru aceasta repriza

40' Benzar centreaza in careu, Pintilii se inalta si trimite cu capul, insa nu gaseste tinta

34' Balgradean iese gresit pe o centrare venita din corner si respinge defectuos. Balonul a ajuns la Mateiu, care a sutat in forta, dar pe langa poarta

30' Gool FCSB! Dennis Man isi readuce echipa in avantaj, in urma unei lovituri de la colt executata de Tanase. Planic a incercat un sut din careu, mingea a fost deviata de Ferreira si apoi a ajuns la Man, care l-a invins pe Pigliacelli din alunecare. FCSB - Craiova 2-1

25'Ros-albastrii incearca sa dea replica. Benzar trimite in careu, insa Hora este blocat de mai multi adversari, iar mingea iese in corner. Man executa lovitura de la colt, dar sutul sau a fost mult prea puternic

23' Gool Universitatea Craiova! Bancu transforma fara emotii lovitura de la 11 metri, iar oltenii restabilesc egalitatea! FCSB - Craiova 1-1

22' Hategan acorda penalty pentru Craiova dupa un fault al lui Teixeira asupra lui Barbut. Inaintea acestui moment, Fortes a trimis in bara, iar elevii lui Teja pareau sa nu isi mai gaseasca locul in teren. Haos total!

15' Lovitura libera din coltul careului pentru FCSB. Dennis Man suteaza la coltul lung, insa Pigliacelli iese si respinge

14' Bancu primeste cartonas galben

8' Gool FCSB! Faza perfecta a elevilor lui Mihai Teja! Junior Morais trece usor de Donkor in flancul stang, trimite pe jos in fata portii, iar Hora impinge mingea in plasa. FCSB vs Craiova 1-0

4' Tanase este lansat excelent, insa Akca rezista duelului cu atacantul ros-albastrilor si ii da timp lui Pigliacelli sa intervina si sa indeparteze pericolul

3' S-a reluat jocul

2' Meciul este oprit dupa doar un minut. Din peluza ros-albastrilor s-au aruncat torte si petarde. Mihai Stoica a mers in fata galeriei pentru a-i linisti pe fanii gazdelor

1' A inceput meciul. FCSB a avut lovitura de start

Etapa a treia a play-off-ului Ligii 1 aduce unul dintre cele mai tari dueluri ale acestui sezon. FCSB și Universitatea Craiova se întâlnesc pe Arena Națională, de la ora 20:30, într-o partidă cu o miză uriașă în lupta pentru titlu. În acest moment, CFR Cluj este lider, având un avans de șapte puncte față de Craiova (locul doi) și opt față de FCSB (locul trei). Confruntarea poate fi urmărită în direct pe Dgi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Plus și LiveText pe HotNews.ro.

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean - Benzar, I. Cristea, Planic, J. Morais - Pintilii, L. Filip - D. Man, Fl. Tănase, Teixeira - I. Hora

Rezerve: A. Vlad, Nedelcu, Fl. Coman, Gnohere, Moruțan, Momcilovic, M. Roman I

Antrenor: Mihai Teja

U Craiova: Pigliacelli - Donkor, Akca, Ferreira, Bancu - Mateiu, Cicâldău - Bărbuț, Mihăilă, Drăghici - Fortes

Rezerve: L. Popescu, Kelic, Briceag, Fedele, Bic, N. Rocha, A. Cristea

Antrenor: Devis Mangia

Arbitri: Ovidiu Haţegan va conduce la centru partida FCSB - Universitatea Craiova. El va fi ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Eugen Gheorghe. Arbitru de rezervă va fi Iulian Dima, iar observatori Marian Salomir şi Octavian Goga.

FCSB vs Craiova, întâlniri directe:

De la revenirea oltenilor pe prima scenă, FCSB şi Universitatea Craiova s-au întâlnit de 15 de ori în toate competițiile. "Roș-albaștrii" au câștigat de 12 ori, iar Craiova s-a impus o singură dată.

Bucureștenii au ieșit învingători în 6 din cele 7 meciuri jucate pe teren propriu, cealaltă partidă încheindu-se la egalitate.

FCSB a câștigat ultimul meci disputat cu Craiova, scor 3-2, în returul sezonului regulat, pe Arena Națională. În tur, la Craiova, "alb-albaștrii" s-au impus cu 2-1.