"Giuseppe Meazza" a fost gazda unui meci extrem de spectaculos. Inter a reușit o victorie la limită în Derby della Madonnina, scor 3-2, contra marii rivale AC Milan. În urma acestui succes, nerazzurrii au depășit-o pe AC Milan și au urcat pe locul trei în clasament.

Partida a început de la 1-0 pentru oaspeți. Vecino a deschis scorul înca din minutul 3, după o pasă venită de la Lautaro Martinez. Nerrazurrii și-au majorat avantajul în minutul 51, prin olandezul de Vrij.

Bakayoko a redus din diferență în minutul 57, iar AC Milan a început din nou să spere. Tot Inter a fost însă cea care a marcat. Castillejo l-a faultat în careu pe Politano, iar Lautaro Martinez (67') a înscris fără emoţii de la punctul cu var. Musacchio (71') a înscris golul al doilea al lui AC Milan, dar tabela nu s-a mai modificat până la sfârșit.

Grație succesului obținut pe "Giuseppe Meazza", Inter a acumulat 53 de puncte și a depășit-o pe AC Milan, care se află pe locul 4, cu 51 de puncte.