Arsenal Londra a învins-o pe Manchester United cu 2-0 într-un meci din etapa a 30-a din Premier League și i-a "furat" poziția a patra în clasament. Aceasta a fost prima înfrângere în capionat, sub conducerea lui Ole Gunnar Solskjaer, pentru "diavolii roșii".

Granit Xhaka a deschis scorul în minutul 12, cu un șut care l-a prins pe picior greșit pe David De Gea. Lukaku și Fred au lovit bara pentru oaspeți. Rashford cu o lovitură liber și același Romelu Lukaku, care a fost de această dată blocat de Bernd Leno, au fost aproape de gol pentru United. Fred l-a faultat pe Lacazette în careu, iar Aubameyang a stabilit scorul final în minutul 69, din penalty.

14 victorii, două egaluri și două înfrângeri (vs Arsenal în campionat și vs PSG în Champions League) sunt rezultatele înregistrate de Manchester United de la venirea lui Ole Gunnar Solskjaer pe banca tehnică. "Diavolii roșii" aveau nouă victorii consecutive în deplasare înaintea partidei de pe Emirates Stadium.