Luni a avut loc ultima partidă din etapa a 17-a a campionatului României. Astra Giurgiu a remizat, pe teren propriu, scor 1-1, împotriva celor de la FC Botoșani. Ambele echipe rămân în partea a doua a clasamentului: Astra pe locul al șaptelea (21 de puncte), Botoșani pe poziția a noua (20).

Burca a deschis scorul pentru FC Botoșani în minutul 55, iar Belu-Iordache a egalat pentru Astra în minutul 74 și a stabilit scorul final.

Rezultatele etapei a 17-a din Liga 1:

Poli Iași vs Sepsi Sf. Gheorghe 1-1 (Flores '21 / Vasvari '9)

CFR Cluj vs FC Voluntari 5-0 (Țucudean '27, '57, '62, Manea '85, Costache '90)

FC Hermannstadt vs Concordia Chiajna 2-1 (Petrescu '4, Dandea '28 / Batin '45 pen.)

FC Viitorul vs Dinamo București 4-1 (Drăguș '5, Hagi '37, '90, Achim '78 / Montini '14)

CSU Craiova vs Dunărea Călărași 1-0 (Mateiu '23)

FCSB vs Gaz Metan Mediaș 2-1 (Man '42, Tănase '53 pen. / Fortes '64)

Astra Giurgiu vs FC Botoșani 1-1 (Belu-Iordache '74 / Burca '55)

Liga 1, clasamentul după 17 etape:

Sursa foto: captură flashscore.com

Etapa a 18-a debutează marți cu partidele FC Voluntari vs FC Hermannstadt (17:30) și Dinamo București vs CFR Cluj (20:00).