​CFR Cluj a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 5-0 (1-0), echipa FC Voluntari, în etapa a 17-a a Ligii 1. Ardelenii s-au desprins în vârful clasamentului, având cu cinci puncte mai mult față de FCSB, ocupanta locului secund (încă nu a evoluat în această etapă), iar Voluntari rămâne pe ultimul loc, cu opt puncte. George Țucudean a fost remarcatul serii, reușind să marcheze de trei ori.

George TucudeanFoto: Captura YouTube

Țucudean a marcat primele trei goluri ale clujenilor: primul (minutul 26) și al treilea ('62) au fost simple formalități, atacantul împingând mingea în poartă după ce a primit două pase excelente de la Omrani și Camora, iar golul secund a fost un lob bine executat din marginea careului, după o pasă primită de la Deac (minutul 56). Manea a dus scorul la 4-0 ('84) după un contraatac rapid, iar Costache a închis tabela la 5-0 cu o lovitură de cap ('89).

Jucătorii celor două echipe au intrat pe teren cu tricouri dedicate Centenarului Marii Uniri, iar înaintea partidei a fost intonat imnul național.

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Lang, Camora - Djokovici, Bordeianu - Omrani (Tambe '85), C. Deac, Păun (V. Costache '75) - Ţucudean (Al. Ioniţă '79). Antrenor: Antonio Conceicao;

FC Voluntari: Vâtcă - Ricardinho, Hodorogea, Armaş, Bucurică - Căpăţînă, Răuţă - G. Deac (I. Gheorghe '71), Malfleury (Kabasele '60), Al. Vlad - Tudorie (Gadze '83). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Omrani '10 / Răuţă '63

Tot vineri a avut loc partida dintre Poli Iași și Sepsi Sf. Gheorghe, terminată la egalitate, scor 1-1 (Flores '21 / Vasvari '9).