Cote D'Ivoire a invins cu 5-0 nationala Guineei in sferturile de finala ale Cupei Africii, trupa lui Didier Drogba facand spectacol impotriva unei echipe fara cel mai bun jucator al ei - Pascal Feindouno, suspendat dupa eliminarea din grupe.

Ivorienii au deschis scorul in minutul 25 prin Kader Keita.

In minutul 70, Drogba a dat tonul recitalului ce avea sa urmeze. Vedeta lui Chelsea a marcat la capatul unei actiuni personale.

Peste doua minute colegul sau de la gruparea londoneza, Salomon Kalou si-a inscris si el numele pe tabela de marcaj, dupa o cursa prin careul Guineei.

Kalou a realizat dubla in minutul 81, dupa o actiune colectiva a ivorienior.

Cu patru minute inainte de final, Bakari Kone, intrat de cateva minute in teren in locul lui Drogba, a inchis tabela de marcaj cu golul serii.

Cote D'Ivoire va intalni pentru un loc in finala castigatoarea partidei dintre Egipt si Angola.