Real Madrid a suferit prima infrangere in campionatul Spaniei dupa 10 etape, pierzand pe terenul noii promovate Almeria, formatie clasata pe locul 7 in Primera Division. Campioana Spaniei venea dupa opt victorii consecutive, iar ultimul esec in campionat il suferise in luna noiembrie, cu FC Sevilla.

Pe Estadio del Mediterraneo din Almeria, Real Madrid venea cu un lot aproape complet, in care reintrau Ruud Van Nistelrooy, refacut dupa o accidentare, si malianul Mahamadou Diarra, reintors de la Cupa Africii. Iar madrilenii puteau deschide scorul in minutul 5, insa capitanul Raul a tras putin pe langa din pozitie favorabila.

Almeria, aflata la al patrulea succes la rand, a deschis scorul prin Juanito, care a marcat un gol controversat in minutul 16.

Imediat dupa reluare, in minutul 47, Cannavaro l-a faultat in careu pe Negredo, iar atacantul gazdelor a transformat impecabil lovitura de la 11 metri, consfintind si scorul final, 2-0 pentru Almeria, in ciuda unor mari ocazii ratate de Real pe final.

FC Barcelona ar putea profita de acest esec duminica, atunci cand va primi vizita Osasunei. Cu o victorie, catalanii ar reduce la sase puncte distanta fata de liderul Real.