​CFR Cluj s-a impus în partida disputată în deplasare cu Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 2-1, și a revenit pe prima poziție a clasamentului, depășind FCSB cu două puncte. De cealaltă parte, Sepsi a părăsit pozițiile de play-off și se claseză pe locul al șaptelea (primul de play-out).

Golul lui Sepsi a fost marcat de Florin Ștefan, în minutul 80. CFR Cluj a evoluat în inferioritate numerică din minutul 64, când Mate Males a fost eliminat pentru o intrare la Tandia. Golurile oaspeților au fost marcate de Omrani (minutul 14) și Ciprian Deac (în minutul 90+1, din penalti).

Au evoluat echipele:

Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly – Gabriel Moura, Viera, Jovanovic, Sato – Karniţki (Simonovski ’56), Velev – Mensah (Ştefan ’74), Vaşvari, Drăghici (Hamed ’55) – Tandia. Antrenor: Eugen Neagoe

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Mureşan, Vinicius, Camora – Bordeianu, Males, Djokovic – Omrani (Păun ’84)), Ţucudean (Tambe ’75), Deac (Julio Baptista ‘90+3). Antrenor: Antonio Conceicao

Sepsi - CFR Cluj 1-2

Luni se dispută ultima partidă din etapa a 13-a, Concordia Chiajna primind vizita celor de la Dinamo, la ora 21:00.