​Echipa antrenată de Diego Simeone, Atletico Madrid, s-a impus, marți seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 în fața celor de la Huesca, într-o partidă disputată în a șasea etapa a campionatului Spaniei.

Pentru Atletico au marcat Griezmann (minutul 16), Thomas (minutul 29) și Koke (minutul 33). Partida a fost dominată de jucătorii lui Simeone, care au avut o posesie de 59% și au reușit 600 din cele 658 de pase.

După această victorie, Atletico urcă pe locul al treilea din La Liga, după Barcelona și Real Madrid, cu 11 puncte (două mai puțin decât principalele adversare, care încă nu au evoluat în această etapă).

S-au disputat marți în La Liga:

Espanyol - Eibar 1-0 (Hermoso 68')

Real Sociedad - Rayo Vallecano 2-2 (Jon 5', Willian Jose 78' / Advincula 31', Trejo 36' pen.)