​​Reprezentativa Under 21 a României a învins, vineri, în deplasare, scor 2-1, selecţionata Portugaliei, într-un meci contând pentru calificarea la Euro 2019, potrivit News.ro.

Golurile au fost marcate de Cicâldău (51) şi A. Ivan (57) pentru România, respectiv J. Carvalho (84) pentru Portugalia.

România a avut doi jucători eliminaţi, pe Nedelcearu, în minutul 70 şi pe Andrei Ivan, în minutul 90.

În minutul 90+10, portarul Radu a apărat o lovitură de la 11 metri, executată de João Carvalho.

"A fost un moment intens, am simţit că timpul stă în loc, dar, cel mai important, am simţit că toţi colegii şi toţi oamenii din staff sunt alături de mine. Am fost eu şi adversarul, faţă în faţă, dar nu m-am simţit singur. Am fost România şi pot spune că acel penalti a fost apărat de toată echipă, de o ţară întreagă, nu doar de mine. Am un sentiment de mândrie, mândrie că sunt român, o bucurie imensă, dar sunt conştient că nu s-a terminat încă. Mai avem trei meciuri şi trebuie să ne calificăm. Suntem neînvinşi, merităm să ne calificăm, suntem cei mai buni. Suntem România, suntem buni, nu trebuie să ne fie frică de nimeni. Suntem o echipă şi luptăm împreună! Şi suntem nişte norocoşi că avem posibilitatea de a face atâţia români fericiţi. E timpul nostru, e momentul să ne calificăm şi să demonstrăm cine suntem şi din ce suntem făcuţi! Luptăm pentru noi, luptăm pentru România", a declarat Radu.

România a evoluat în formula: 1.A. Radu – 2. Boboc, 4. Nedelcearu, 5. Paşcanu, 3. Fl. Ştefan (22. Fl. Borţa, 90) – 16. Dr. Nedelcu, 17. Cicâldău – 8. Man (20. A. Ciobanu, 90+7), 10. Hagi (18. Ad. Rus, 76), 7. Fl. Coman – 9. A. Ivan. Selecţioner: Mirel Rădoi.

În următorul meci, România va evolua, marţi, la Ovidiu, cu Bosnia Herţegovina.

România se află pe locul secund în grupa de calificare, după Bosnia Herțegovina și mai are de disputat trei partide, toate pe teren propriu. Pe lângă meciul împotriva Bosniei de marți, tricolorii vor mai juca împotriva Țării Galilor și Liechtensteinului

1. Bosnia Herțegovina 8 meciuri jucate (22-5) 18 puncte

2. România 7 (11-4) 15

3. Portugalia 7 (18-9) 13

4. Țara Galilor 7 (8-9) 10

5. Elveția 8 (7-15) 7

6. Liechtenstein 7 (2-26) 0