Stadionul "San Paolo" a fost gazda un meci foarte spectaculos între Napoli și AC Milan. Oaspeții au condus cu 2-0, dar au fost nevoiți să se recunoască învinși. Echipa pregătită de Carlo Ancelotti a revenit incredibil și s-a impus cu 3-2, obținând a doua victorie în noul sezon din Serie A.

Napoli, victorie cu AC MilanFoto: sscnapoli.it

Singurul gol al primei reprize le-a aparținut oaspeților. AC Milan a deschis scorul în minutul 15, prin Bonaventura, care a reușit o bijuterie de gol, reluând superb din interiorul careului de 16 metri. După pauză, echipa lui Gennaro Gattuso a dat din nou lovitura. În minutul 49, Calabria a dus scorul la 2-0 după o pasă venită de la Suso.

Zielinski a ieșit la rampă patru minute mai târziu și a redus din diferență cu un șut de la marginea careului. În minutul 67, mijlocașul polonez și-a trecut în cont "dubl"a, cu o nouă execuție spectaculoasă, la care Donnarumma n-a avut nicio șansă. Cu zece minute înainte de finalul timpului regulamentar, Mertens (80') a profitat de o eroare în defensiva oaspeților și a înscris golul victoriei.

Aici poți vedea rezumatul partidei Napoli vs AC Milan.