PSG s-a impus, sâmbătă, pe terenul celor de la Gungamp, scor 3-1, în a doua etapă din Ligue 1. "Dubla" lui Mbappe și golul din penalty al lui Neymar i-au adus campioanei Franței cele trei puncte.

Rezumatul partidei Guingamp vs PSG.

Roux a deschis scorul pentru gazde în minutul 20, stabilind scorul primei reprize. După pauză, Neymar a ieșit la rampă și a obținut un penalty după un driblig de toată frumusețea. Starul brazilian a fost faultat de Ikoko în careu, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Tot Neymar (53') a executat lovitura de pedeapsă și a restabilit egalitatea.

Echipa lui Tomas Tuchel a obținut victoria pe final de meci, grație unei duble reușite de Mbappe, care a fost introdus pe teren imediat după pauză. Atacantul de 19 ani a marcat în minutele 82 și 90, aducând astfel cele trei puncte pentru PSG.

PSG are două victorii din tot atâtea partide disputate în noul sezon din Ligue 1. În prima etapă, parizienii au învins-o pe Caen, scor 3-0. De partea cealaltă, Guingamp se află la a doua înfrângere, în prima rundă pierzând în fața celor de la Saint Etienne, scor 1-2.