FC Barcelona a cucerit Supercupa Spaniei pentru a 13-a oară în istorie, după o victorie la limită împotriva celor de la Sevilla, scor 2-1, într-un meci disputat la Tanger, în Maroc. Grație acestui succes, Lionel Messi, noul căpitan al grupării de pe Camp Nou după plecarea lui Andres Iniesta, a devenit cel mai titrat jucător din istoria clubului catalan, trecându-şi în palmares al 33-lea trofeu.

Ediţia din acest an a Supercupei Spaniei a fost primul joc oficial dintr-o competiţie spaniolă la care s-a folosit sistemul VAR. În minutul 9, Sarabia a deschis scorul pentru Sevilla, cu un șut plasat la colțul lung, de la marginea careului, dar golul a fost validat după ce arbitrul a consultat proba video.

Barcelona a egalat situația pe tabelă chiar înainte de pauză. Messi a executat în bară o lovitură liberă, mingea a ajuns apoi la Gerard Pique, iar fundașul spaniol a împins mingea în poartă din câțiva metri. Golul victoriei a fost semnat de Ousmane Dembele, în minutul 78. Atacantul de 21 de ani a fost autorul unei reușite superbe: un șut de la marginea careului de 16 metri, mingea a lovit bara transversală și apoi a intrat în plasă.

Sevilla, penalty ratat în minutul 90+1

Sevilla putea trimite meciul în prelungiri, după ce Ter Stegen l-a faultat pe Aleix Vidal, iar arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri pentru formația andaluză în minutul 90. Ben Yedder a șutat însă dezamăgitor și i-a dat ocazia lui Ter Stegen să se revanșeze.

Grație succesului în fața Sevillei, Barcelona, campioana en titre a Spaniei şi câştigătoarea Cupei Spaniei, a realizat tripla naţională în acest an. Sevilla a fost finalistă la ediția trecută a Cupei Spaniei.

Barcelona și-a trecut în palmares a 13-a Supercupă a Spaniei, după trofeele cucerite în sezoanele 1983/84, 1991/92, 1992/93, 1994/95, 1996/97, 2005/06, 2006/07, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2013/14, 2016/17.

Messi, cel mai titrat jucător din istoria Barcelonei

Lionel Messi a bifat un nou record în tricoul blaugrana, devenind jucătorul cu cele mai multe trofee din istoria clubului catalan. Argentinianul a câştigat cel de-al 33-lea trofeu la Barcelona și l-a depăşit pe Andres Iniesta (32).