Aventura europeană a Viitorului din acest sezon a luat sfârșit în turul doi preliminar al Europa League, trupa lui Gică Hagi fiind învinsă de Vitesse în manșa retur. După ce a smuls un rezultat de egalitate la Ovidiu (scor 2-2), formația olandeză s-a impus cu 3-1 pe teren propriu și a obținut fără emoții calificarea în turul trei preliminar al competiției.

Gheorghe HagiFoto: fcviitorul.ro

Constănțenii nu au reușit să producă surpriza mult așteptată în Olanda, deși au avut un început excelent de partidă. Ianis Hagi a avut două mari ocazii în primele 15 minute ale confruntării de pe stadionul "GelreDome" (Arnhem), dar deschiderea scorului le-a aparținut gazdelor. Matavz a punctat în minutul 23, stabilind scorul primei reprize.

Vitesse și-a majorat avantajul imediat după pauză, prin golul lui Linssen (38'), dar trupa lui Hagi a redus din diferență după numai un minut. Reușita i-a aparținut lui Drăguș, autorul celor două goluri ale Viitorului din meciul tur. Jucătorul de 19 ani a reaprins speranțele constănțenilor, dar Vitesse a reușit să blocheze toate atacurile echipei lui Hagi.

Vitesse a rezolvat soarta calificării în minutul 77, când Beerens a profitat de o eroare imensă a lui Mladen și l-a învins pe Cojocaru. Olandezii vor juca în turul trei preliminar cu FC Basel, echipă învinsă de PAOK Salonic (scor 5-1 la general) în turul al doilea preliminar al Champions League.

Au evoluat următoarele echipe:

Vitesse: Eduardo - Karavaev, Thelander, Clarke-Salter (Van der Werff '58), Buttner - Serero, Bero (Bruns '57), Foor - Beerens, Matavz, Linssen (Gong '90+2). Antrenor Leonid Sluţki;

Viitorul: Cojocaru - Lima, Ţîru, Mladen, De Nooijer - Achim, T. Băluţă (Hodorogea '71), Vînă - Drăguş (Măţan '78), I. Hagi, Houri (Ciobanu '46). Antrenor Gheorghe Hagi.

Arbitri: Kevin Clancy - David McGeachie, Jordan Stokoe - Nicholas Walsh (toţi din Scoţia).

Cartonaşe galbene: Buttner '41, Beerens '87 / De Nooijer '18, Houri '39.