Joi s-au disputat ultimele partide retur din cadrul primei runde preliminare a Europa League. FC Viitorul, singura reprezentantă a României în această fază, a trecut de Racing Union (Luxemburg), scor 2-0 la general (2-0 în tur, 0-0 în retur). În turul următor, echipa lui Gică Hagi va întâlni formația olandeză Vitesse. Tot în această rundă va intra în competiție și vicecampioana FCSB, care va evolua cu Rudar Velenje (Slovenia).

Europa LeagueFoto: Uefa.com

Rezultatele înregistrate în turul I preliminar al Europa League:

Marți:

(+) Budapest Honved (HUN) - Rabotnicki (MKD) 1-2 în tur 4-0 în retur

Levski (BUL) - (+) Vaduz (LIE) 0-1 3-2

Shkupi (MKD) - (+) Rangers (SCO) 0-2 0-0

Miercuri:

(+) Zeljeznicar (BIH) - Narva Trans (EST) 2-0 3-1

Joi:

(+) Kairat (KAZ) - Engordany (AND) 3-0 7-1

(+) Tobol (KAZ) - Samtredia (GEO) 1-0 2-0

Irtysh (KAZ) - (+) Trakai (LTU) 0-0 0-1

Gandzasar (ARM) - (+) Lech (POL) 0-2 2-1

(+) Laçi (ALB) - Anorthosis (CYP) 1-2 1-0

(+) Dynamo Minsk (BLR) - Derry City (IRL) 2-0 1-2

(+) Viitorul (ROM) - Racing Union (LUX) 2-0 0-0

Gzira (MTL) - (+) Radnicki Nis (SRB) 0-4 0-1

(+) Molde (NOR) - Glenavon (NIR) 1-2 5-1

(+) Slavia Sofia (BUL) - Ilves Tampere (FIN) 1-0 2-1

Kalju (EST) - (+) Stjarnan (ISL) 0-3 1-0

(+) Slovan Bratislava (SLO) - Milsami (MDA) 4-2 5-0

Riga (LTU) - (+) CSKA Sofia (BUL) 0-1 1-0 după prelungiri (3-5 la penaltiuri)

(+) Häcken (SWE) - Liepaja (LTU) 3-0 1-2

(+) Sarpsborg (NOR) - IBV (ISL) 4-0 2-0

Kesla (AZE) - (+) Balzan (MLT) 1-4 2-1

(+) M. Tel Aviv (ISR) - Ferencvaros (HUN) 1-1 1-0

(+) Shakhtyor (BLR) - Connah's Quay (WAL) 3-1 2-0

(+) AIK (SWE) - Shamrock Rovers (IRL) 1-0 1-1 după prelungiri

Vardar (MKD) -(+) Pyunik (ARM) 0-1 0-2

Zaria Balti (MDA) - (+) Gornik Zabrze (POL) 0-1 1-1

(+) Apollon (CYP) - Stumbras (LTU) 0-1 2-0

Dynamo Tblisi (GEO) -(+) Dunajska Streda (SVK) 1-1 1-2

Prishtina (KOS) - (+) Fola Esch (LUX) 0-0 0-0 după prelungiri (4-5 la penaltiuri)

(+) Zalgiris Vilnius (LTU) - Klaksvik (FRO) 2-1 1-1

(+) Nordsjaelland (DEN) - Cliftonville (NIR) 1-0 2-1

(+) Progrès (LUX) - Gabala (AZE) 2-0 0-1

Beitar Jérusalem (ISR) - (+) Chikhura (GEO) 0-0 1-2

(+) Copenhague (DEN) - KuPS (FIN) 1-0 1-1

Luftëtari (ALB) - (+) Ventspils (LAT) 0-5 3-3

(+) Sarajevo (BIH) - Banants (ARM) 2-1 3-0

(+) Maribor (SLO) - Partizani Tirana (ALB) 1-0 2-0

(+) Partizan Belgrade (SRB) - Rudar Pljevlja (MNE) 3-0 3-0

Titograd (MNE) - (+) B36 (FRO) 0-0 1-2

(+) Trencin (SVK) - Buducnost Podgorica (MNE) 2-0 1-1

(+) Dundalk (IRL) - Levadia (EST) 1-0 2-1

Tre Fiori (SMR) - (+) Rudar Velenje (SLO) 0-7 0-3

NSI Runavik (FRO) - (+) Hibernian (SCO) 1-6 4-6

(+) Osijek (CRO) - Petrocub (MDA) 1-1 2-1

Coleraine (NIR) - (+) Spartak Subotica (SRB) 1-1 0-2

(+) Ujpest (HUN) - Neftçi (AZE) 1-3 4-0

(+) Domzale (SLO) - Siroki Brijeg (BIH) 2-2 1-1

(+) Hafnarfjördur (ISL) - Lahti (FIN) 3-0 0-0

*Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în turul II preliminar al Europa League.

Se vor disputa în turul II preliminar al Europa League:

The New Saints (WAL) - Lincoln Red Imps (GIB)

Torpedo Kutaisi (GEO) - Vikingur (FRO)

Zrinjski (BIH) - La Valette (MLT)

FC Santa Coloma (AND) - Valur Reykjavik (ISL)

Sutjeska (MNE) - Alashkert (ARM)

Dudelange (LUX) - Drita (KOS)

Spartaks Jurmala (LAT) - La Fiorita (SMR)

APOEL (CYP) - Flora Tallinn (EST)

Olimpija Ljubljana (SLO) - Crusaders (NIR)

Molde (NOR) - Laçi (ALB)

Sarajevo (BIH) - Atalanta (ITA)

Zalgiris Vilnius (LTU) - Vaduz (LIE)

Kairat (KAZ) - AZ Alkmaar (NED)

Aberdeen (SCO) - Burnley (ENG)

Partizan Belgrade (SRB) - Trakai (LTU)

Balzan (MLT) - Slovan Bratislava (SLO)

Nordsjaelland (DEN) - AIK (SWE)

Rudar Velenje (SLO) - FCSB (ROM)

Hapoel Haïfa (ISR) - Hafnarfjördur (ISL)

Dundalk (IRL) - AEK Larnaca (CYP)

Gornik Zabrze (POL) - Trencin (SVK)

M. Tel Aviv (ISR) - Radnicki Nis (SRB)

CSKA Sofia (BUL) - Admira Wacker (AUT)

Spartak Subotica (SRB) - Spartak Prague (CZE)

RB Leipzig (GER) - Häcken (SWE)

Stjarnan (ISL) - Copenhague (DEN)

Oufa (RUS) - Domzale (SLO)

Tobol (KAZ) - Pyunik (ARM)

Jagiellonia Bialystok (POL) - Rio Ave (POR)

LASK Linz (AUT) - Lilleström (NOR)

Budapest Honved (HUN) - Progrès (LUX)

Osijek (CRO) - Rangers (SCO)

B36 (FRO) - Besiktas (TUR)

Dunajska Streda (SVK) - Dynamo Minsk (BLR)

Ventspils (LAT) - Bordeaux (FRA)

Zeljeznicar (BIH) - Apollon (CYP)

Viitorul (ROM) - Vitesse (NED)

St Galles (SUI) - Sarpsborg (NOR)

Dynamo Brest (BLR) - Atromitos (GRE)

Séville FC (ESP) - Ujpest (HUN)

Shakhtyor (BLR) - Lech (POL)

Hibernian (SCO) - Asteras Tripolis (GRE)

Chikhura (GEO) - Maribor (SLO)

Genk (BEL) - Fola Esch (LUX)

Djurgarden (SWE) - Mariupol (UKR)

Hajduk Split (CRO) - Slavia Sofia (BUL)

Meciurile tur vor avea loc la 26 iulie, iar returul se va disputa pe 2 august.