CFR Cluj și-a trecut în palmares al patrulea titlu de campioană a României din istorie, după ce s-a impus la limită în fața celor de la FC Viitorul (campioana din 2017), scor 1-0, în ultima etapă a play-off-ului Ligii I. Aflată la doar un punct distanță față de FCSB, echipa lui Dan Petrescu a venit cu lecția bine învățată, așa cum ne-a obișnuit tot sezonul. Golul marcat de Djokovic în minutul 43 a neutralizat complet echipa lui Gică Hagi, care nu a avut nici măcar un șut pe spațiul porții. FCSB a învins-o pe Astra Giurgiu, scor 1-0, însă rezultatul nu i-a mai ajutat cu nimic pe elevii lui Dica.

• Clujenii au mai câştigat campionatul în ediţiile 2007/2008, 2009/2010 şi 2011/2012.
  • Dan Petrescu a mai cucerit titlul de campion al României și în 2009, alături de Unirea Urziceni.
  • CFR Cluj a încheiat sezonul regulat al Ligii 1 pe primul loc în clasament (59 de puncte), la patru puncte distanță de rivalii de la FCSB. În 26 de partide, formația lui Dan Petrescu a reușit 18 victorii și cinci remize, pierzând doar de trei ori. În play-off, ardelenii au avut cinci victorii și cinci remize.

CS U Craiova a câștigat partida din ultima etapă a Ligii 1, în deplasare, la Poli Iași, scor 2-1, terminând campionatul pe ultima treaptă podiumului. Pentru ieşeni a punctat Kizito '16, iar pentru olteni au marcat Mateiu '28 şi Băluţă '35.

2008 CFR Cluj

Dan Petrescu: "Sincer să fiu, nu mă aşteptam să câştigăm titlul; Acum vreau să ajungem cât mai sus, măcar în grupele Ligii Europa"

"A foarte greu. Am avut mari emoţii, mi-a fost teamă să nu pierdem munca de un an la o fază de final. În 2018 nu am pierdut niciun meci. Sincer să fiu, nu mă aşteptam să câştigăm titlul. Când am venit la CFR am semnat doi ani şi am zis să încercăm în primul an să fim în primele 3-4 şi apoi vedem. Momentul cel mai greu a fost când am făcut egal acasă cu Astra şi apoi ne-am dus la Viitorul şi am jucat foarte bine. Săptămâna asta voi avea o discuţie, vrem să ajungem cât mai sus, în grupele Ligii Campionilor ar fi foarte greu, imposibil, dar măcar în grupele Ligii Europa. Au fost multe critici agresive care m-au supărat, din afară, de la antrenori care n-au făcut nimic sau băieţi care nici măcar nu au început antrenoratul. Vreau să rămân la CFR, am doi ani contract. Nu vreau să fac prea multe schimbări. Ne vom aşeza la masă şi vom discuta", a declarat Petrescu la Digisport.

Nicolae Dică: "Eu sunt principalul vinovat că am ratat acest campionat. Îmi reproşez că la meciul cu Iaşi nu am reuşit să-i motivez pe jucători"

"Şi la CFR Cluj s-au băgat în acest an foarte mulţi bani. S-au adus jucători cu mare experienţă. Şi la noi s-au investit mulţi bani. De greşit, cred că meciul de la Iaşi a fost o partidă foarte proastă, nu am reuşit să-i motivez pe jucători să dea totul să câştigăm acel joc. Îmi reproşez că la meciul cu Iaşi nu am reuşit să-i motivez pe jucători, să avem atitudine, să dăm totul. În anumite jocuri îmi reproşez că nu am băgat alţi jucători în primul 11. Eu sunt principalul vinovat că s-a ratat acest campionat", a spus Dică, potrivit News.ro.

El a vorbit şi despre situaţia lui Denis Alibec. "Când am semnat cu Steaua le-am spus patronului şi lui Meme că am cea mai mare încredere în Denis Alibec. Credeam mult în el, din păcate a reuşit să dea foarte puţin în acest an, dar este un jucător valoros, care dacă va munci va reuşi să facă o figură frumoasă acolo unde merge. (…) I-am spus că nu o să mai fie în lot până la sfârşitul campionatului. El a crezut că glumesc probabil".

Desfășurarea LiveText a partidelor:

CFR Cluj vs Viitorul, Stadionul "Dr. Constantin Rădulescu"

Final de meci! CFR Cluj este noua campioana a Romaniei!

90+5' Camora intarzie o aruncare de la margine si vede cartonasul galben

90+2' Schimbare la CFR Cluj: iese Ciprian Deac si intra Laurentiu Rus

Suporterii CFR-ului scandeaza "Campionii, campionii! Ole, ole, ole!"

90' Se arata patru minute de prelungiri

82' Schimbare la CFR: iese Țucudean, intra Mailat

69' De Nooijer a fost aproape de autogol, dupa o centrare trimisa de Tucudean de pe stanga

63' Schimbare la Viitorul: iese Hodorogea, intra Gavra

60' Schimbare la Viitorul: iese Ghiță si intra Lima

49' CFR beneficiaza de o lovitura libera periculoasa de la aproximativ 20 de metri, dar executia lui Deac este slaba, mingea este blocata de zid

46' A inceput repriza secunda.Schimbare facuta de Gica Hagi: iese Voduț si intra Mățan.

Se incheie prima repriza. CFR Cluj - Viitorul 1-0

43' Gool CFR Cluj! Djokovic pluteste superb peste apararea Viitorului si inscrie cu o lovitura de cap imparabila. CFR Cluj - Viitorul 1-0

36' Prima schimbare la CFR Cluj. Accidentat, Bordeianu nu mai poate continua partida si e inlocuit de Djokovic

16' Ocazie uriasa pentru Viitorul! Scapat singur cu Arlauskis, Cristi Ganea l-a lobat superb pe portarul lituanian, mingea ducandu-se putin peste poarta ardelenilor

10' CFR Cluj domina categoric inceputul partidei, ataca furibund, dar fara rezultat pe tabela. Elevii lui Dan Petrescu au o posesie de 60%

3'CFR Cluj da imediat replica. Omrani scapa spre poarta, reuseste sa treaca de un adversar, dar sutul cu stangul nu prinde spatiul portii

2'Echipa lui Gica Hagi pune presiune inca din startul partidei. Ganea a centrat de pe partea dreapta, mingea a ajuns la Vodut, insa lovitura de cap a acestuia a trecut putin pe langa poarta

1' Alexandru Tudor fluiera inceputul partidei! Viitorul a avut lovitura de start

Tribunele stadionului din Gruia sunt arhipline. La meciul care poate aduce al patrulea titlu din istorie pentru CFR Cluj, elevii lui Dan Petrescu vor fi incurajati de peste 20.000 de suporteri.

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, A. Mureșan, Camora - Bordeainu, Hoban, Culio - Deac - Omrani, Țucudean. Antrenor: Dan Petrescu

Rezerve: Vâtcă, Luchin, L. Rus, Djokovic, Costache, Al. Ioniță II, Mailat

Viitorul: Cojocaru - Mladen, Ghiță, Hodorogea, De Nooijer - Vînă, Cicâldău, Băluță, Cr. Ganea - I. Hagi - Voduț. Antrenor: Gheorghe Hagi

Rezerve: Buzbuchi, Mățan, Căpușă, D. Dumitrescu, Ciobanu, Mailson Lima, Gavra

Alexandru Tudor va fi centralul partidei CFR Cluj vs Viitorul. Acesta va fi ajutat de asistenţii Mircea Orbuleţ şi Valentin Avram. Arbitru de rezerva a fost desemnat Robert Dumitru. Observatori vor fi Aron Huzu şi Paul Mincu.

FCSB vs Astra, Arena Națională

Final de partida. FCSB - Astra 1-0

90' Partida este prelungita cu trei minute

86' Ultima schimbare in echipa giurgiuvenilor: a iesit Mrzljak, a intrat Chiriac

83' Erico il surprinde pe Balgradean cu un sut in forta de la aproximativ 30 de metri. Portarul ros-albastrilor respinge cu dificultate

76' Ocazie uriasa pentru FCSB! Man dribleaza trei adversari, suteaza periculos cu exteriorul, insa Iliev respinge in lateral. Mingea ajunge la Cristi Tanase, care rateaza incredibil cu poarta goala in fata

75' Ultima schimbare in echipa ros-albastrilor: accidentat, Nedelcu nu mai poate continua partida si este inlocuit de Filip

72' Inca o schimbare in echipa Astrei: a iesit Balaure si a intrat Valentin Gheorghe

67' Schimbare la FCSB: iese Florinel Coman, intra Dennis Man

61' Budescu executa o lovitura libera, din pozitie centrala, de la aproximativ 25 de metri, dar sutul sau se duce peste poarta lui Iliev

56' Prima schimbare si la Astra: ieseUrko Vera, intra Laurențiu Buș

46' A inceput repriza secunda. Schimbare surprinzatoare facuta de Nicolae Dica: Gnohere este inlocuit de Cristi Tanase

Marius Avram pune capat primei reprize. FCSB - Astra 1-0.

40' Gool FCSB! Budescu inventeaza o pasa de geniu pentru Ovidiu Popescu, acesta din urma centreaza in fata portii, iar Gnohere deschide scorul pe Arena Nationala. FCSB - Astra 1-0

37' Budescu ii aseaza mingea pe cap lui Gnohere, insa francezul nu gaseste spatiul portii

31' Mrzljak suteaza cu piciorul stang la coltul lung, de la marginea careului, dar Balgradean are o interventie de exceptie

29' Budescu primeste cartonas galben, dupa un duel cu Polczak, la care Avram a considerat ca mijlocasul a simulat. Din reluarile tv arata insa ca centralul ar fi trebuit sa dicteze penalty pentru echipa lui Dica

25'Ocazie FCSB! Planic reia foarte bine cu capul, dupa un corner de pe dreapta, dar Iliev a respinge salvator. Faza a continuat, insa Momcilovic a fost semnalizat in ofsaid

22' O noua ocazie pentru Astra! Giurgiuvenii ii iau prin surprindere pe ros-albastri la o lovitura libera. Florentin Matei suteaza cu stangul la coltul scurt, iar Balgradean respinge greu in corner

18' Florinel Coman suteaza in forta de la aproximativ 20 de metri, mingea se duce putin peste poarta

8' Planic se inalta la o centrare din corner a lui Teixeira, dar lovitura sa de cap se duce putin peste poarta lui Iliev

2' Ramas singur cu Balgradean, Abagan a sutut milimetric pe langa bara, insa de margine s-a semnalizat pozitie de ofsaid

1' Ocazie uriasa pentru FCSB! Coman scapa singur cu portarul, il dribleaza, mingea ajunge la Ovidiu Popescu. Este haos in careul Astrei, insa in cele din urma pericolul a fost indepartat

A inceput partida. Astra a avut lovitura de start

Se tine un minut de reculegere in memoria lui Cristian Topescu

Jucatorii lui Nicolae Dica nu vor avea parte de aceeasi atmosfera ca cea din Gruia. Tribunele de pe "Arena Nationala" sunt mai mult goale. Totusi, suporterii de la peluza au pregatit si o coregrafie: "O peluza, un oras si o tara ros-albastre", este mesajul afisat de fanii FCSB-ului

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Bălașa, Planic, Momcilovic - Nedelcu, Ov. Popescu - Teixeira, Budescu, Fl. Coman - Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică

Rezerve: A. Vlad, Larie, L. Filip, Găman, Cr. Tănase, Man

Astra: Iliev - Al. Stan, Erico, Polczak, Radunovic - Takayuki, Mrzljak - Balaure, Fl. Matei, Abang - Vera. Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Rezerve: Lazar, Val. Gheorghe, Biceanu, L. Buș, Butean, Chiriac, Moise

Marius Avram va conduce la centru partida FCSB vs Astra. Acesta va fi ajutat de Vladimir Urzică şi Sebastian Eugen Gheorghe. Arbitru de rezervă va fi Horia Gabriel Mladinovici, iar observatori Zoltan Szekely şi Mircea Călin.

Tot de la ora 20:45, se joacă și CSM Poli Iași - CS U Craiova, partida contând pentru lupta la locul al treilea, care se dă între Viitorul și Craiova.

Programul ultimei etape din play-off (de la ora 20:45):

CFR Cluj - FC Viitorul/ în direct pe Digi Sport 2, Telekom Sport 1, Look Tv

FCSB - Astra/ în direct pe Digi Sport 1, Telekom Sport 2, Look Plus

Poli Iași - CS U. Craiova/ în direct pe Digi Sport 3, Telekom Sport 3

Toate calculele pentru titlu:

1. Dacă o învinge pe Viitorul, CFR Cluj e campioană, indiferent de rezultatul de la FCSB-Astra.

2. CFR Cluj poate deveni campioană şi în cazul unui rezultat de egalitate, dar are nevoie ca FCSB să nu câștige partida cu Astra.

3. Dacă pierde cu Viitorul, CFR Cluj e campioană doar dacă FCSB este învinsă de Astra.

4. FCSB câştigă titlul cu o victorie, dacă CFR Cluj obţine cel mult o remiză cu Viitorul.

5. FCSB poate deveni campioană şi cu o remiză în meciul cu Astra, dacă CFR Cluj pierde partida cu Viitorul. În acest caz, campioana se va decide în funcție de golaveraj.