FCSB a obținut o victorie chinuită cu CS U Craiova, scor 1-0, în penultima etapă a play-off-ului Ligii 1, după un meci dominat în mare parte de olteni. Grație acestui rezultat, echipa pregătită de Nicolae Dică păstrează în continuare șanse la câștigarea titlului de campioană. Teixeira a fost eroul din finalul partidei de pe "Oblemenco", salvându-și echipa cu un gol reușit în minutul 86.

FCSB - Astra/ duminică (20 mai), de la ora 20:45

Dică: "Important este că ne menţinem în luptă şi sperăm că şi cei de la FC Viitorul vor da totul pe teren la meciul cu CFR Cluj"

"Trebuia să-l schimb pe Felipe, dar Pintilii a spus că nu mai poate, aşa că bine am făcut. Am reuşit un joc bun, a fost un joc spectaculos, pe contre. Le-am dat posibilităţi de a marca, dar important este că am reuşit cele trei puncte astăzi. A fost o săptămână grea, veneam după Iaşi, puţină lume mai credea în noi, eu am crezut în şansele noastre, le-am spus să ducem până în ultima etapă acest suspans şi băieţii au înţeles asta. Acum mă gândesc doar la meciul cu Astra, important este că ne menţinem în luptă şi sperăm că şi cei de la FC Viitorul vor da totul pe teren", a declarat Dică la Digisport.

El a vorbit şi despre Denis Alibec, care nu a făcut parte din lot pentru meciul cu CS U Craiova: "A fost decizia mea ca Alibec să nu facă parte din lot pentru meciul cu CS Universitatea Craiova. El a spus că principalul vinovat sunt eu că el nu marchează goluri. Nu voi mai avea nicio discuţie cu el", a spus Dică.

Teixeira: "E greu că nu depindem de noi la titlu şi trebuie să avem încredere că Viitorul va face un meci bun"

"A fost un meci greu, echipa a avut o atitudine bună, terenul nu e foarte bun, dar am luptat, cred că nu a fost un meci frumos, ci mai mult de luptă. Ne bucurăm că am câştigat şi menţinem speranţa până în ultimul joc. Păcat că la Iaşi nu am făcut ce trebuie, acum aşteptăm să vedem ce face CFR cu Viitorul şi noi trebuie să câştigăm cu Astra. E greu că nu depindem de noi la titlu şi trebuie să avem încredere că Viitorul va face un meci bun. Cred că sunt singurul fotbalist adevărat care stă pe bancă. Nu ştiu ce va fi din vară, mă intereseză să câştigăm ultimul meci şi CFR să se încurce cu Viitorul", a declarat Teixeira la Digisport, potrivit News.ro.

Ce a spus Devis Mangia:

"Am făcut un meci bun, am primit un gol pe care nu trebuia să-l luăm. Felicitări pentru atitudinea jucătorilor. Probabil că FCSB are mai multă calitate, cred că am avut trei mari ocazii, în aceste meciuri diferenţa este cine marchează. Sper să mai văd această atitudine şi în alte meciuri. Nu ştiu de ce trebuie să jucăm vineri, de ce să nu jucăm la aceeaşi oră cu Viitorul pentru locul 3. Nu se poate juca luni şi apoi vineri, nu e bine. Atmosfera a fost minunată, mulţumim fanilor. Cine va câştiga titlul, îl va merita", a declarat Mangia la Digisport.

Au evoluat următoarele formaţii:

CS Universitatea Craiova: Mitrovici - Popa (Screciu '84), Kelici, Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski (Burlacu '90), Bancu - Mitriţă, Băluţă, Gustavo (Glavina '77). Antrenor: Devis Mangia

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planici, Momcilovic, J. Morais - Pintilii (C. Tănase '84), Ov. Popescu - Teixeira, Fl. Tănase, Fl. Coman (Man '74)- Gnohere (Budescu '72). Antrenor: Nicolae Dică

Cartonaşe galbene: Băluţă '26, Popa '45, Bancu '52, Ferreira '55, Zlatinski '56, Kelici '90+6 / Popescu '31, Coman '35, Morais '64, '90+6, Teixeira '74, Tănase '90+6, Bălgrădean '90+7

Cartonaşe roşii: Pintiii '90+1 (aflat pe banca de rezerve după ce a fost înlocuit), Morais '90+6

Cele mai importante faze ale partidei:

Final de meci! CS U Craiova - FCSB 0-1.

90+6'Junior Morais a primit al doilea galben si a fost eliminat, dupa un duel cu Baluta. Cristi Tanase si Kelic primesc si ei cartonase galbene

90+1' Cartonas rosu pentru Pintilii, care era pe marginea terenului, fiind inlocuit de Dica cu Cristi Tanase in minutul 83. Mijlocasul oaspetilor a fost eliminat pentru proteste. Pierdere importanta pentru FCSB inaintea ultimei etape, cu Astra Giurgiu

86' Gool FCSB! Florin Tanase trece superb de Kelic si Bancu in partea dreapta, centreaza in fata portii, dar Screciu respinge doar pana la Teixeira, care inscrie cu latul si deschide scorul pe "Ion Oblemenco". CS U Craiova - FCSB 0-1

78' Teixeira suteaza dintr-o pozitie buna, dupa o centrare venita din corner, dar mingea e respinsa in afara terenului de Razvan Popa

68' Doua sanse intr-o singura faza pentru olteni. Mitrita a fost blocat in ultimul moment de apararea ros-albastrilor, iar apoi a urmat sutul de la distanta al lui Zlatinski. Balgradean a fost la post si a respins

64' Gustavo incearca o foarfeca, dar rateaza executia, mingea se duce mult pe langa poarta

50' Ce ocazie rateaza Craiova! Balgradean o salveaza pe FCSB, cu o parada de exceptie la lovitura de cap a lui Tiago Ferreira. Portarul oaspetilor a deviat mingea in transversala, apoi Planic a trimis in corner. Tot Craiova este echipa cu initiava si in inceputul acestei reprize

46' A inceput repriza secunda.

S-a incheiat prima repriza. CS U Craiova - FCSB 0-0

45+1' Ocazie uriasa pentru FCSB! Florin Tanase rateaza incredibil din cativa metri cu toata poarta in fata! Capitanul ros-albastrilor a trimis cu capul o minge deviata de Gnohere, dar Mitrovic a avut un reflex excelent si a reusit sa respinga si sa pastreze tabela neschimbata

40' Teixeira reia din voleu, din intoarcere, dupa ce zidul oltenilor a respins sutul lui Gnohere din lovitura libera, dar mingea a trecut pe langa poarta lui Mitrovic

33' FCSB are primul sut pe poarta dupa o jumatate de ora de joc. Tanase a sutat pe jos, direct in bratele portarului de la Craiova!

30' Ovidiu Popescu il faulteaza din spate pe Mitritra si vede cartonasul galben. Craiova beneficiaza de o lovitura libera, insa Baluta suteaza in zid

26' Dupa ce il faulteaza pe Momcilovic si scapa fara sa fie avertizat de Hategan, Baluta se asigura ca vede cartonasul galben lovindu-l nesportiv pe jucatorul sarb

24' Tot Craiova a fost aproape de deschiderea scorului. Mitrita a executat perfect un corner, la coltul scurt, de unde a reluat din prima Baluta. Balgradean a intervenit excelent si a respins balonul in afara terenului. Impresia este aceea ca echipa lui Mangia ar avea nevoie de o victorie, in niciun caz FCSB. Poarta lui Mitrovic nu a fost pusa deloc in pericol pana in acest moment

16' Mateiu a tras de la marginea careului de 16 metri, dupa o actiune foarte buna a lui Mitrita, dar mingea a trecut putin pe langa poarta lui Balgradean

14' Craiova are prima mare ocazie a partidei! Planic si Ovidiu Popescu s-au incurcat reciproc la mijlocul terenului, Mitrita a intrat in posesia balonului si a sprintat vijelios spre poarta ros-albastrilor. Ramas singur cu portarul, Mitrita si-a prelungit prea mult mingea si a sutat in Balgradean, care a retinut in cele din urma

1' A inceput partida de pe stadionul "Ion Oblemenco". Atmosfera superba, arena este arhiplina. Inaintea fluierului de start, handbalistele de la SCM Craiova au prezentat fanilor trofeul cucerit saptamana trecuta - Cupa EHF. "11.05.2018 - ce seară minunată. Campioni europentru pentru prima dată", a fost bannerul afisat de galerie

​CS U Craiova și FCSB se înfruntă în această seară în derby-ul penultimei etape din play-off. Partida de pe stadionul "Ion Oblemenco" poate decide titlul în Liga 1. Echipa lui Nicolae Dică este condamnată să nu piardă la Craiova dacă mai vrea să spere până în ultima etapă la titlul de campioană. Partida va putea fi urmărită în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look TV și Livescore pe HotNews.ro.

Înaintea partidei de la Craiova, FCSB se găsește pe locul doi în clasament, cu 43 de puncte, la patru lungimi în spatele CFR-ului, formație care are și un meci în plus. O victorie a oltenilor în fața echipei lui Dică i-ar aduce titlul de campionă CFR-ului.

Echipele de start:

CS U Craiova: Mitrovici - R. Popa, Kelici, Tiago Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Gustavo, A. Băluță, Mitriță. Antrenor: Devis Mangia

Rezerve: L. Popescu, Burlacu, Briceag, Glavina, Martici, Screciu, Andre Santos

FCSB: Bălgrădean - R.Benzar, Planici, Momcilovici, J. Morais - Pintilii, Ov. Popescu - Teixeira, Fl. Tănase, Fl. Coman - Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică

Rezerve: A. Vlad, Bălașa, Nedelcu, L. Filip, Budescu, Cr. Tănase, D. Man

Meciul va fi condus la centru de Ovidiu Haţegan. Acesta va fi ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Valentin Avram. Arbitru de rezervă va fi Iulian Dima, iar observatori Nicolae Marodin şi Viorel Ilinca.