Manșa retur a sferturilor de finală din Europa League a fost una cu adevărat spectaculoasă, furnizând o revenire incredibilă. Deși pierduse în tur cu 2-4 în fața lui Lazio, Salzburg a întors nesperat soarta calificării cu o victorie categorică pe propriul teren, scor 4-1. Austriecii au înscris de trei ori într-un interval de doar patru minute și i-au trimis pe italieni să urmărească semifinalele Europa League din fața televizorului.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Lazio, cu fundaşul român Ştefan Radu integralist, a deschis scorul la Salzburg şi avea un avantaj de 5-2 la general în minutul 55, după golul lui Ciro Immobile. Bucuria oaspeților a durat doar un minut, Munas Dabbur restabilind egalitatea (56').

Au urmat apoi patru minute de coșmar pentru Lazio. Amadou Haidara (72'), Hee-Chan Hwang (74') şi Stefan Lainer (76') au înscris golurile unei calificări superbe în semifinalele Europa League.

Rezumatul meciului Salzburg vs Lazio.

Rezultate:

TSKA Moscova - Arsenal 2-2 (1-4 in tur)

Au marcat: Fedor Cealov 39, Kiril Nababkin 50/ Danny Welbeck 75, Aaron Ramsey 90+2.

Olympique Marseille - RB Leipzig 5-2 (0-1)

Au marcat: Stefan Ilsanker 6 (autogol), Bouna Sarr 9, Florian Thauvin 38, Dimitri Payet 60, Hiroki Sakai 90+4/ Bruma 2, Jean-Kevin Augustin 56.

RB Salzburg - Lazio Roma 4-1 (2-4)

Au marcat: Munas Dabbur 56, Amadou Haidara 72, Hee-Chan Hwang 74, Stefan Lainer 76/ Ciro Immobile 55.

Sporting Lisabona - Atletico Madrid 1-0 (0-2)

A marcat: Fredy Montero 28.

Echipele calificate in semifinale: Arsenal (Anglia), Olympique Marseille (Franța), Red Bull Salzburg (Austria), Atletico Madrid (Spania).

Tragerea la sorţi a semifinalelor Europa League va avea loc vineri, de la ora 13.00.