Real Madrid și Atletico Madrid au terminat la egalitate, scor 1-1, în derby-ul pentru locul doi din La Liga (etapa XXXI). În urma acestui rezultat, echipa lui Diego Simeone rămâne pe poziția a doua în clasament, cu patru puncte avans față de rivala din oraș.

"Galacticii" au deschis scorul în minutul 53, prin Cristiano Ronaldo. Portughezul a reluat suberb din careu, după o centrare perfectă a lui Gareth Bale. Bucuria elevilor lui Zidane nu a durat prea mult. Antoine Griezmann a marcat golul egalizator în minutul 57, după o fază în care Keylor Navas îl blocase iniţial pe Vitolo.

Rezumatul partidei Real Madrid vs Atletico Madrid.

1. Barcelona 79 puncte

2. Atletico Madrid 68

3. Real Madrid 64

4. Valencia 62 (- un joc)

5. Betis 49

6. Villarreal 47 (- un joc) etc.

Partidele Real Sociedad – Girona şi Valencia – Espanol au loc tot duminică, iar meciul Villarreal – Athletic Bilbao se va disputa luni.