Real Madrid s-a impus cu mari emotii in deplasarea de la Eibar, scor 2-1, contand pentru etapa cu numarul XXVIII din La Liga. Eroul "galacticilor" a fost inca o data portughezul Cristiano Ronaldo, autorul unei duble. Golul victoriei a venit abia in minutul 84.

Ronaldo a marcat in minutele 34 si 84, in timp ce pentru Eibar a punctat Ramis (50').

In urma acestei victorii, Real Madrid s-a apropiat la doar patru puncte de Atletico Madrid, ocupanta locului secund in clasament. Echipa lui Diego Simeone are insa un meci mai putin disputat. Eibar se gaseste pe locul 8, cu 39 de puncte.

Rezumatul meciului Eibar vs Real Madrid.

1. Barcelona 69 puncte

2. Atletico Madrid 61

3. Real Madrid 57 (+ un joc)

4. Valencia 53

5. Sevilla 45

6. Girona 43 (+ un joc) etc.

Confruntarile FC Sevilla - Valencia, Getafe - Levante si Malaga - FC Barcelon se disputa tot sambata, iar meciurile Espanol Barcelona - Real Sociedad, Atletico Madrid - Celta Vigo, Las Palmas - Villareal si Athletic Bilbao - Leganes vor avea loc duminica. Intalnirea Deportivo Alaves - Betis Sevilla este programata luni.