Echipa pregatita de Cosmin Olaroiu, Al Hilal, a invins pe Manchester United intr-un joc amical disputat la Riyadh, in fata a 70.000 de spectatori. Meciul a fost organizat pentru a-l sarbatori pe legendarul atacant al lui Al Hilal si al nationalei Arabiei Saudite, Sami Al Jaber, care, la 35 de ani, a disputat ultima partida din cariera. Al Jaber si-a petrecut toata cariera la Al Hilal, cu exceptia a patru meciuri jucate in Anglia, pentru Wolverhampton, in 2001.

Sir Alex Ferguson a onorat jocul de pe stadionul King Fadh, trimitand cei mai buni jucatori in teren, iar Cristiano Ronaldo a adus primele aplauze in tribune cu cateva driblinguri, dar si cu un sut respins cu dificultate de portarul arabilor, Al Deayea.

Surprinzator, Al Hilal a deschis scorul in minutul 19, Al Qahtani marcand dupa o minge respinsa gresit de Rio Ferdinand. Peste sase minute, englezii au restabilit egalitatea dupa o interceptie a lui Ferdinand si o pasa perfecta a lui Ronaldo care l-a lasat pe Carlos Tevez singur cu portarul gazdelor, argentinianul indeplinind o simpla formalitate. Cristiano Ronaldo i-a adus pe diavoli la conducere in minutul 32, dar Al Hilal a egalat pana la pauza dupa penaltiul transformat in minutul 38 de sarbatoritul zilei, Sami Al Jaber, iar stadionul a erupt.

La inceputul reprizei secunde, Sir Alex a facut patru schimbari, intre care si cea a lui Ronaldo, spre nemultumirea publicului care insa l-a putut vedea la lucru pe Wayne Rooney.

Imediat dupa reluare, Al Hilal a primit un nou penalti, executat de aceasta data de Mohamed Al Shalhoub. Acesta a transformat in prima faza, dar arbitrul intalnirii a cerut re-executarea loviturii de la 11 metri, ratata la reluare de jucatorul arab.

Iar apoi a sosit momentul pe care fanii arabi nu ar fi dorit vreodata sa-l vada. In minutul 56, al patrulea arbitru a aratat placuta cu numarul 9, al lui Sami Al Jaber, punand capat serii si carierei atacantului care a participat la patru Campionate Mondiale, marcand la trei dintre ele.

In minutul 73 a fost stabilit si scorul final. Bader Al-Kharashi a marcat cu o foarfeca superba la o minge balbaita de apararea lui United, iar Al Hilal a castigat intalnirea cu 3-2, desi in ultimul minut campioana Angliei a beneficiat la randul ei de o lovitura de pedeapsa. Insa adolescentul Danny Wellbeck, 17 ani, la primul meci in cariera pentru United, a trimis peste poarta penaltiul obtinut tot de el.