FC Viitorul, campioana Romaniei, n-a avut nicio sansa cu Salzburg, detinatoarea ultimelor patru titluri din prima liga a Austriei, fiind invinsa cu 3-1 pe Stadionul Central din Ovidiu, in prima mansa a play-off-ului Europa League. Austriecii s-au distrat cu fundasii echipei lui Hagi inca din minutul 2, cand Hee-Chan Hwang a modificat pentru prima data tabela. Tucudean a readus sperantele constantenilor cinci minute mai tarziu, insa echipa lui Marco Rose a profitat de greselile din defensiva Viitorului si a reusit sa mai inscrie inca doua goluri.

Au marcat Tucudean '7 pentru FC Viitorul si Hwang '2, Wolf '29 si Dabbur '31 pentru oaspeti.

Partida retur va avea loc pe 24 august, in Austria.

Ce a spus Gica Hagi

"Cei de la Salzburg au fost mult mai rapizi decat noi pe tranzitie. Noi am vrut, dar din pacate au fost mult mai rapizi, mult mai puternici. Stateam prost in teren si acele greseli ne-au costat. Ne-am dat seama de realitate, ca nu e buna. Trebuie sa mergem inainte si sa schimbam multe lucruri si personal si colectiv, pentru ca daca nu o sa avem probleme mari. Vom analiza si vom vedea. Nu e bine, nu mai aratam cu eram inainte. Suntem intr-un moment foarte greu, sper sa iesim din el.

A fost un meci deschis, cu ocazii multe, puteam sa mai marcam. Adversarii au fost mult mai iuti decat noi, mai simpli in joc. Ne-au depasit la ritm, la intensitate, au avut gandirea mai buna, miscarea mai buna, pasarea mai rapida. Cel putin in prima repriza lucrurile nu mi-au placut deloc", a spus Hagi la TVR, potrivit News.ro.

"Pentru mine e ok ca am marcat, dar pacat de rezultat, ca am luat gol foarte usor. Am avut si noi doua-trei ocazii, nu am marcat... Cu totii ne asteptam la altceva, altfel am pregatit meciul, dar din pacate ne-au stricat planurile foarte repede. Trebuia sa fim mai concentrati, ne-am aruncat un pic, am iesit foarte mult si din pacate au marcat doua goluri foarte repede. Da, le-am facut un cadou, am pierdut pe greselile noastre. Speram ca acolo sa schimbam lucrurile negative sa le facem pozitive. Cum au marcat ei trei goluri aici putem sa marcam si noi. De ce nu? Cat timp avem sanse speram", a declarat Tucudean la TVR.

"Am intrat increzatori, am crezut ca vom castiga, dar am intalnit o echipa buna, cu jucatori valorosi si astazi au fost mai buni decat noi. Traversam o perioada grea, dar acum se vad adevaratele caractere. In fotbal este posibil orice. E foarte greu sa mai speram ca mai putem sa-i intoarcem, dar nu se stie niciodata. Nu-mi dau seama ce se intampla cu noi, la antrenamente ne antrenam foarte bine, dar cand vine meciul ne lipseste ceva", a spus Rimniceanu la TVR, potrivit News.ro.

Cele mai importante momente ale partidei:

Final de meci. Viitorul - Salzburg 1-3

90+2' Ocazie pentru Viitorul! Tucudean patrunde in careu, dribleaza un adversar, suteaza cu piciorul stang, dar mingea se duce putin peste poarta

82' Corner pentru Viitorul, mingea este respinsa de apararea lui Salzburg si ajunge la Vina, care suteaza slab, pe jos. Stankovic prinde fara probleme

79' Rimniceanu respinge excelent si sutul lui Wolf

78' Ocazie uriasa pentru Dabbur, iar Rimniceanu are o interventie incredibila si o salveaza pe Viitorul de la al patrulea gol

72' Ganea executa o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, insa mingea este deviata in corner de un adversar

70' Hodorogea calca pe minge, iar Dabbur suteaza de la 20 de metri, insa peste poarta

63' Austriecii controleaza clar jocul, dar nu au mai avut ocazii importante.Relaxarea a venit firesc, avand in vedere scorul de pe tabela. De partea cealalta, campioana Romaniei este la fel de absenta ca in prima repriza

47' Viitorul incepe mai increzatoare partea a doua a meciului. Chitu scapa singur cu Stankovic, dar rateaza incredibil. Atacantul a ales sa suteze direct in portarul austriecilor

46' A inceput repriza secunda

Se termina prima repriza. Viitorul - Salzburg 1-3

45' Cicaldau suteaza de la marginea careului, mingea trece putin pe langa poarta lui Stankovic

31' Gool Salzburg! Dabbur isi trece si el numele pe lista marcatorilor, dupa un sut plasat de la marginea careului. Jucatorii lui Marco Rose nu iarta nicio greseala a constantenilor. Calificarea in grupele Europa League este departe de trupa lui Hagi. Viitorul - Salzburg 1-3

29' Gool Salzburg! Fundasii Viitorului n-au venit astazi la meci. O noua eroare in defensiva, Wolf ramane singur la marginea careului si inscrie. Viitorul - Salzburg 1-2

19' Austriecii sunt din nou periculosi in careul lui Rimniceanu, de data aceasta prin Dabbur

17' Mladen pierde usor o minge la mijlocul terenului, Dabbur trimite foarte bine pana la Hwan care scapa singur cu Rimniceanu pe partea stanga, insa portarul Viitorului iese si retine balonul

15' Wolf, un jucator in varsta de doar 18 ani, suteaza puternic din afara careului, insa mingea nu prinde spatiul portii

7' Gool Viitorul! Tucudean marcheaza pentru campioana Romaniei! Lainer comite si el o gafa, Tucudean profita si suteaza la coltul lung dintr-un unghi imposibil. Echipa lui Gica Hagi inscrie la prima ocazie din acest meci si egaleaza scorul. Viitorul - Salzburg 1-1

2' Gool Salzburg! Boli preia gresit in careu, mingea ajunge la Hee-Chan Hwang, iar acesta inscrie cu un sut imparabil la coltul lung. Inceput de cosmar pentru campioana Romaniei. Viitorul - Salzburg 0-1

1' A inceput partida de la Ovidiu. Echipa lui Gica Hagi a avut lovitura de start

Echipele de start:

FC Viitorul: Rimniceanu - Boli, Tiru, M. Constantin, Ganea - D. Lopez, Mladen, Vina - A. Chitu, Tucudean, Cicaldau. Antrenor: Gica Hagi.

Salzburg: Stankovic - Lainer, Miranda, Caleta-Car, Ulmer - Rzatkowski, Wolf, Samassekou, Berisha - Hwang - Dabbur, . Antrenor: Marco Rose.

Arbitru: Anthony Taylor (Anglia) ajutat de asistentii Gary Beswick si Adam Nunn. Al patrulea oficial: Robert Madley (Anglia).

Viitorul a fost eliminata de APOEL Nicosia in turul trei preliminar al Champions League (1-0 acasa, 0-4 in deplasare), insa echipa pregatita de Giga Hagi va continua aventura europeana in play-off-ul Europa League.

Salzburg, campioana Austriei, a ajuns in play-off-ul Europa League dupa ce a fost eliminata din Champions Legue de Rijeka, 1-1 in tur si 0-0 in retur.

Viitorul a inceput perfect noul sezonul, cu un succes in Liga 1, scor 3-0, contra celor de la Gaz Metan Medias. Debutul european cu APOEL a fost si el unul ideal, constantenii castingand prima mansa din turul trei preliminar al Champions League, scor 1-0, pe teren propriu. A urmat insa infrangerea drastica din Cipru, scor 0-4 dupa prelungiri. In Liga 1, Campioana Romaniei nu a mai reusit nicio victorie in ultimele cinci etape si nu a mai inscris niciun gol.

Astfel, Viitorul se gaseste pe locul 11 in clasament, cu 5 puncte, dupa sase etape disputate.

Dupa primele patru etape din acest sezon al campionatului din Austria, Salzburg se afla pe locul doi, obtinand trei victorii (2-0 cu Wolfsberger AC, 5-1 cu Admira si 1-0 cu Altach) si o remiza (1-1 cu LASK Linz).

Prezentarea echipei Salzburg:

Anul infiintarii:1933

Valoare lot: 38,85 milioane euro, conform transfermarkt.com

Cel mai scump jucator: Munas Dabbur - 5 milioane euro

Stadion: Red Bull Arena (31.000 locuri)

Palmares: 11 titlturi in Austria (16/17, 15/16, 14/15, 13/14, 11/12, 09/10, 08/09, 06/07, 96/97, 94/95, 93/94), 5 Cupe ale Austriei (16/17, 15/16, 14/15, 13/14, 11/12)

Media de varsta: 23,8 ani.

Salzburg a mai fost de sase ori in grupele Europa League, ultima data chiar in sezonul trecut, o data in grupele Champions League, iar in 1994 a disputat finala Cupei UEFA, contra Interului.

In sezonul trecut al Europa League, Salzburg a terminat pe locul trei in grupa I, dupa Schalke si Krasnodar, inregistrand doua victorii, o remiza si trei infrangeri. Ultimul loc in grupa a fost ocupat de Nice.

Salzburg vs echipele din Romania: 6 jocuri - 3 victorii, doua infrangeri, o remiza