Astra Giurgiu a incheiat la egalitate partida cu Genk, scor 2-2, in prima mansa a saisprezecimilor de finala din Europa League. Dupa ce a fost condusa de doua ori, echipa pregatita de Marius Sumudica a evitat infrangerea in minutul 90 al meciului de pe stadionul "Marin Anastasovici". Japonezul Takayuki Seto a adus egalarea nesperata, iar campioana Romaniei pastreaza in continuare sanse la calificarea in optimile de finala ale competitiei.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Astra a inceput in forta primul meci din istoria clubului in primavara europeana, avand prima ocazie importanta in minutul 7. Sutul lui Teixeira a fost insa respins de apararea lui Genk. In minutul 13, giurgiuvenii au cerut lovitura de la 11 metri, dupa ce Budescu a fost impins de Uronen la marginea careului, insa arbitrul nu a acordat nimic.

Oaspetii au deschis scorul in minutul 25, profitand de greselile in lant comise de defensiva Astrei. Cu doua minute inainte de finalul primei reprize, Budescu a restabilit egalitatea, cu o executie superba, sub bara transversala.

Dupa pauza, Astra a fost echipa care a pus presiune si a ratat ocazii importante. Teixeira (53') a trimis peste poarta din pozitie ideala, apoi Ionita (59') a sutat putin pe langa bara portii lui Ryan. Belgienii au avut si ei o ocazie mare, prin Samatta, sutul acestuia din afara careului fiind respins excelent de Silviu Lung (61').

Genk a trecut in avantaj cu 7 minute inainte de finalul partidei, dupa o eroare a lui Seto la mijlocul terenului. Japonezul si-a reparat greseala in minutul 90, cand a reluat in plasa o centrare a lui Florea, aducand egalarea pentru Astra.

Returul este programat in 23 februarie, de la ora 22.05, la Genk.

Ce a spus Marius Sumudica

"Este un rezultat injust, cred ca am avut penalti clar, una e sa pleci cu 1-0, e greu sa revii. Usor-usor vom creste, vom arata altfel la Genk. Trebuie sa batem acolo, e o echipa buna, cu joc placut ochiului. I-am spus arbitrului ca suntem o echipa mica, din tara mica, nu se poate, muncim, fii echidistant. Si el crede ca a gresit. Sanse sunt 20-30 la suta, am facut propaganda buna fotbalului romanesc, am revenit, asta inseamna putere. Play-off-ul este mai important, dar daca am ajuns aici ar fi bine sa ne calificam. Ar fi a zecea minune a lumii, a noua a fost cand am luat campionatul", a declarat Sumudica la Sport.ro, potrivit News.ro.

"A fost penalti clar, din pacate nu s-a acordat acel penalti, am inteles ca si la golul lor a fost ofsaid. Am facut foarte multe faze frumoase. A fost un meci spectaculos, dar din pacate n-a fost un rezultat bun pentru noi. Mai avem nevoie de doua-trei meciuri ca sa ne revenim suta la suta. Nu ne-au surprins cei de la Genk, am avut mai multe ocazii decat ei si meritam sa castigam. Aceasta calificare in optimi este ca un bonus pentru noi. Noi am jucat foarte bine in deplasare in general. Speram sa face acest lucru in retur", a spus Constantin Budescu.

Cele mai importante momente ale partidei

Final de meci. Astra - Genk 2-2

90' Gool Astra! Seto Takayuki se revanseaza dupa greseala de la golul al doilea al belgienilor si restabileste egalitatea. Florea trimite in careu de pe partea stanga, Seto se desprinde din marcaj si inscrie cu o lovitura de cap. Astra - Genk 2-2

83' Gool Genk! Seto pierde mingea la mijlocul terenului, belgienii pleaca rapid pe contraatac, iar Trossard il executa pe Silviu Lung. Astra - Genk 1-2

60' Ocazie pentru Genk! Samatta trage puternic de la distanta, insa Silviu Lung are o interventie exceptionala si trimite in corner

59' Echipa lui Marius Sumudica este in cautarea golului doi. Ionita rateaza si el inca o ocazie uriasa. Sutul sau la coltul lung trece putin pe langa bara portii lui Ryan

53' Ocazie imensa pentru Astra! Aflat singur cu portarul, Teixeira nu reuseste sa trimita mingea in plasa. Sutul sau de la aproximativ 11 metri se duce peste poarta lui Genk

46'A inceput repriza secunda

S-a incheiat prima repriza. Astra - Genk 1-1

43' Gool Astra! Teixeira il angajeaza perfect pe Budescu, iar acesta finalizeaza cu un sut superb, sub bara transversala, fara nicio sansa pentru portarul Ryan. Astra - Genk 1-1

37' Ocazie uriasa pentru Genk! Apararea giurgiuvenilor este surprinsa din nou de belgieni. Trossard ramane singur cu Silviu Lung, care evita la limita un gol incasat printre picioare

25' Gool Genk! Belgienii deschid scorul la prima ocazie, dupa o eroare in lant a echipei lui Marius Sumudica. Sapunaru este depasit foarte usor, Silviu Lung iese din poarta cu intarziere si nu se intelege cu Geraldo, iar Castagne modifica pentru prima data tabela. Astra - Genk 0-1

16' Budescu executa foarte bine o lovitura libera din afara careului, insa Ryan boxeaza. Mingea ajunge pana la Teixiera, portughezul suteaza pe poarta, dar portarul australian retine fara probleme

12' Budescu este impins de Uronen la marginea careului si cere penalty, insa arbitrul Svein Oddvar Moen lasa jocul sa continue

7' Inceput curajos pentru giurgiuveni. Teixeira patrunde excelent pe partea stanga si centreaza, insa belgienii reusesc sa indeparteze pericolul din careul lui Ryan

1' A inceput partida de pe stadionul "Marin Anastasovici". Genk a avut lovitura de start

Au evoluat echipele:

Astra Giurgiu: Lung - G. Alves, Sapunaru, Fabricio - Stan, Seto, Teixeira, J. Morais - Ionita (Bus '64, Nicoara '80), D. Niculae (Florea '64), Budescu. Antrenor: Marius Sumudica.

Genk: Ryan - Castagne, Brabec, Colley, Uronen - Kumordzi (Berge '64), Heynen - Schrijvers, Pozuelo (Boetius '74), Trossard (Buffel '88) - Samatta. Antrenor: Albert Stuivenber.

Meciul a fost condus la centru de norvegianul Svein Oddvar Moen. Acesta a fost ajutat de tusierii Kim Thomas Haglund si Magnus Lundberg, de arbitrii aditionali Svein-Erik Edvartsen si Tore Hansen, iar arbitru de rezerva a fost Jan Erik Engan.

Campioana Romaniei s-a calificat in saisprezecimi dupa ce a terminat pe locul doi in Grupa E (8 puncte), in urma Romei (12 puncte), dar peste Viktoria Plzen (6 puncte) si Austria Viena (5 puncte). Astra a obtinut doua victorii, doua remize si tot atatea infrangeri, marcand 7 goluri si primind 10.

Genk a ajuns in primavara Europa League dupa ce a castigat Grupa F. Genk a acumulat 12 puncte, fiind urmata in ierarhie de Athletic Bilbao (10 puncte), Rapid Viena (6) si Sassuolo (5). Belgienii au obtinut 4 victorii si au suferit doua infrangeri, inscriind 13 goluri si primind 9.

Astra si Genk au situatii asemanatoare in campionat. Ambele ocupa locul 7 si se afla la egalitate de puncte cu echipele de pe locul 6. Dupa 22 de etape in Liga 1, Astra are 32 de puncte, inregistrand 9 victorii, 5 rezultate de egalitate si 8 infrangeri. De partea cealalta, Genk are 41 de puncte dupa 26 de runde disputate in campionatul Belgiei. Echipa pregatita de olandezul Albert Stuivenberg a bifat 12 victorii, 5 rezultate de egalitate si 9 infrangeri.