Viktoria Plzen a obtinut o victorie uriasa contra Austriei Viena, scor 3-2, intr-un meci contand pentru ultima etapa a grupelor Europa League. Cehii au intors surprinzator scorul, dupa ce au fost condusi cu 2-0 si au evoluat in inferioritate numerica din minutul 19. Gratie acestui rezultat, Astra Giurgiu s-a calificat in 16-imile competitiei.

Hejda a fost eliminat in minutul 19 al partidei, iar Austria Viena a deschis scorul prin Holzhauser, din penalti. Rotpuller (40') a majorat avantajul oaspetilor, iar misiunea cehilor parea imposibila. Cu un minut inainte de pauza, Horova a marcat pentru Plzen si a redus din diferenta. In mod neasteptat, gazdele au reusit sa intoarca scorul in repriza secunda. Duris (72', 84') a inscris de doua ori si a adus victoria pentru echipa din Cehia.