Tara Galilor a reusit o calificare istorica in semifinalele Campionatului European, dupa ce s-a impus in fata Belgiei, scor 3-1. Nainggolan (13') a deschis scorul partidei de pe Stade Pierre-Mauroy din Lille, iar galezii au egalat in minutul 31 prin Ashley Williams. In repriza secunda, Tara Galilor a trecut in avantaj dupa golul lui Robson-Kanu, iar Sam Vokes (86') i-a lasat fara sperante pe belgieni cu cateva minute inainte de finalul meciului. Pentru un loc in marea finala de la Euro 2016, Tara Galilor se va duela cu reprezentativa Portugaliei, pe 6 iulie, de la ora 22:00.

Uefa l-a desemnat pe Robson Kanu (Tara Galilor) "omul meciului" Tara Galilor vs Belgia.

Cele mai importante momente ale partidei:

Final de meci. Tara Galilor - Belgia 3-1. Tara Galilor elimina una dintre favoritele la castigarea Campionatului European

86' Gool Tara Galilor! Sam Vokes inscrie cu capul dupa o centrare venita de pe partea dreapta de la Chris Gunter. Galezii sunt la cateva minute de o calificare istorica in semifinalele Euro

79' Witsel prinde un sut de la distanta, dar nu gaseste spatiul portii

75' Ocazie pentru Belgia! Centrare perfecta a lui Alderweireld, Fellaini castiga un duel aerian cu un adversar si loveste cu capul, insa mingea trece putin pe langa poarta

70' De Bruyne centreaza in fata portii, dar Chester reuseste sa respinga

66' Williams reia mult peste poarta o minge deviatacare a ajuns la el

55' Gool Tara Galilor! Ramsey centreaza excelent pana la Kanu, care intoarce in fata portii trei adversari si aduce Tara Galilor in avantaj. Tara Galilor - Belgia 2-1

50' Hazard patrunde in careu si suteaza la coltul lung. Mingea s-a dus putin pe langa bara portii lui Hennesey

48' Meunier centreaza perfect pentru Romelu Lukaku, aflat in pozitie ideala, dar lovitura sa de cap trece pe langa poarta

46' A inceput repriza secunda

Finalul primei reprize. Tara Galilor - Belgia 1-1

45+1' Kanu primeste in careu de la Ramsey si reia cu capul, insa Courtois prinde fara probleme

43' Un nou corner pentru Tara Galilor. Acelasi Ramsey trimite in careu pana la capitanul Ashley Williams, insa lovitura sa de cap nu prinde spatiul portii

39' Corner pentru galezi, executat de Ramsey. James Chester loveste cu capul, dar mingea se duce mult pe langa poarta

34' Bale ia o actiune pe cont propriu si suteaza cu dreptul din marginea careului, dar parada lui Courtois face ca scorul sa ramana acelasi

31' Gool Tara Galilor! Ramsey executa un corner de pe partea dreapta, iar Ashley Williams, lasat complet liber in fata portii, inscrie cu capul si restabileste egalitatea. Tara Galilor - Belgia 1-1

26' Ocazie pentru Tara Galilor! Ramsey centreaza in careu pana la Taylor, care suteaza puternic, dar Courtois apara excelent

13' Gool Belgia! Nainggolan deschide scorul cu o executie superba de la aproximativ 20 de metri, direct la vinclu. Tara Galilor - Belgia 0-1

10' Sutul din unghi al lui Bale loveste plasa laterala a portii lui Courtois

9' Taylor centreaza de pe partea dreapta pana la Kanu, dar lovitura sa de cap trece peste poarta

7' Asediu la poarta Tarii Galilor. Belgienii au avut trei ocazii de a marca in aceeasi faza. Romelu Lukaku centreaza in careu, Carrasco suteaza puternic, insa Hennesey respinge pana la Meunier al carui sut a fost blocat pe linia portii de Taylor. Ultimul sut i-a apartinut lui Hazard, dar apararea galeza a trimis in corner

A inceput meciul. Belgia a avut lovitura de start

Echipele de start:

Tara Galilor: Hennessey - Davies, A. Williams (C) - Gunter, Ramsey, Ledley, Allen, N. Taylor - Bale, R. Kanu. Antrenor: Chris Coleman.

Belgia: Courtois – Meunier, Alderweireld, Denayer, J. Lukaku – Nainggolan, Witsel – Carrasco, De Bruyne, Hazard (C) – R. Lukaku. Antrenor: Marc Wilmots.

Una dintre favoritele la castigarea Euro 2016, Belgia si-a aratat valoarea in meciul din optimile de finala si a invins-o categoric pe selectionata Ungariei, scor 4-0. Alderweireld (10'), Batshuayi (78'), Hazard (80') si Carrasco (90+1') au inscris pentru echipa pregatita de Marc Wilmots.

Profitand de un culoar favorabil, galezii au ajuns in optimi, unde au intalnit-o pe Irlanda de Nord. Autogolul lui McAuley a trimis-o pe Tara Galilor in sferturile Euro 2016.

De-a lungul timpului, Belgia si Tara Galilor s-au mai infruntat de 12 ori. Belgia s-a impus in 5 partide, Tara Galilor are 4 victorii, iar 3 meciuri s-au terminat la egalitate. Golaveraj: 17-16 pentru galezi.

Arbitrul desemnat pentru aceasta partida este slovenul Damir Skomina.

Sursa foto: Uefa.com/ Getty Images