Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Europa League: Sahtior Donetk a remizat cu Sevilla, 2-2, in semifinalele/ Villarreal - Liverpool 1-0

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 29 aprilie 2016, 0:47 Sport | Fotbal

Sahtior Donetk, echipa antrenata de romanul Mircea Lucescu, a terminat la egalitate, 2-2 (2-1), cu Sevilla, detinatoarea trofeului, joi seara, la Lvov, in prima mansa a semifinalelor Europa League la fotbal, potrivit Agerpres.

Ibericii au deschis scorul rapid, prin Vitolo (6), dar vicecampioana Ucrainei a intrat in avantaj la pauza, gratie golurilor reusite de Marlos (23) si Taras Stepanenko (36). Sevilla a egalat pe final, prin francezul Kevin Gameiro (82), din penalty.

Sahtior a dominat prima repriza, cand a atacat mai mult, dar ibericii au controlat jocul dupa pauza si in cele din urma au reusit egalarea.

Returul se va juca in data de 5 mai, la Sevilla.

Sahtior Donetk - Sevilla 2-2 (2-1)
Au marcat: Marlos (23), Taras Stepanenko (36), respectiv Vitolo (6), Kevin Gameiro (82 - penalty).

Villarreal si Liverpool nu au oferit spectacolul asteptat, iar calificarea se hotaraste pe Anfield, potrivit ProSport.

Firmino a fost aproape sa inscrie un gol de generic pentru Liverpool in minutul 65, dar mingea a lovit bara din dreapta lui Asenjo. A lovit insa Adrian, in penultimul minut de prelungiri, iar Villareal pleaca cu prima sansa la calificare.

Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.