Dinamo Zagreb a produs surpriza primei etape din faza grupelor Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, pe teren propriu, prin victoria cu scorul de 2-1 in fata formatiei engleze Arsenal Londra, potrivit Agerpres.

Dinamo, la care internationalul roman Alexandru Matel a ramas pe banca de rezerve, a punctat prin Josip Pivaric (24) si Junior Fernandes (58), succesul fiind facilitat si de eliminarea francezului Olivier Giroud (40). Pentru ''tunari'' a punctat Theo Walcott (79).

Campioana en titre, FC Barcelona, a terminat la egalitate cu AS Roma, 1-1, in Cetatea Eterna, dar ''giallorossi'' au marcat un gol de senzatie, prin Florenzi, cu un sut de la peste 40 de metri, care l-a surprins pe portarul ter Stegen.

Zenit s-a impus cu 3-2 la Valencia, prin golul lui Witsel (76), venit la doar trei minute dupa ce ''liliecii'' reusisera egalarea la doi.

Bayern a castigat la scor de forfait la Pireu, 3-0 cu Olympiakos, Dinamo Kiev a salvat un punct acasa cu Porto (2-2), gratie golului inscris de Buialski (89).

Debutanta Gent a obtinut un punct nesperat acasa cu Lyon, 1-1, desi a incheiat meciul in noua oameni si a evoluat mai bine de o repriza in zece. OL a ratat un penalty pe final, prin Alexandre Lacazette (88).