Echipa Steaua Bucuresti a terminat la egalitate, duminica, pe teren propriu, scor 0-0, cu formatia Astra Giurgiu, in derbiul etapei a IX-a a Ligii I, in care gazdele au lovit de doua ori bara prin Chipciu si Breeveld, potrivit Mediafax.

Steaua Bucuresti: Arlauskis - Papp, Szukala, Varela, Tosca (Latovlevici '69) - Prepelita, Breeveld (Iancu '71) - Sanmartean, Rusescu (Stanciu '36), Chipciu - Keseru. Antrenor: Constantin Galca.

Astra Giurgiu: Lung Jr. - Pliatsikas, Oros, Ben Youseff, Junior Morais - Seto, Laban - Enache (Yahaya '90+1), Budescu (Cristescu '87), William - Bukari (Rus '90). Antrenor: Daniel Isaila.

Cartonase galbene: Chipciu '67, Iancu '76/ Ben Youseff '57.

Partida a fost arbitrata de o brigada avandu-l la centru pe Ovidiu Hategan, ajutat la cele doua linii de Marius Nicoara si Daniel Mitruti, in timp ce Florin Miron a fost rezerva.

Observatorii partidei au fost Ion Craiu si Augustus Constantin.

La meci au asistat 9.080 de spectatori.

In minutul 53, dupa ce Chipciu a cazut in careu, stelistii de pe banca tehnica au solicitat penalti, iar antrenorul de portari Stefan Preda a fost trimis in tribune din cauza protestelor.

In repriza a doua, fanii stelisti de la Peluza Sud au aprins mai multe torte in culorile rosu, galben si albastru si au scandat trivialitati impotriva Ungariei.

Ambele formatii se afla la prima remiza in acest sezon.