Ilie Balaci: "Eu am fost jucator de fotbal, Piturca de cazino"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2012, 10:58 Sport | Fotbal


Victor Piturca
Foto: HotNews / Dan Popescu
Subiectul "Universitatea Craiova" naste un nou conflict, Ilie Balaci si Victor Piturca aruncandu-si cuvinte grele. "Daca mai vorbeste de mine, o sa vada el ce i se intampla", a precizat selectionerul, in timp ce raspunsul lui Balaci a fost unul sec: "Eu am fost jucator de fotbal, Piturca unul de cazino. Statea pe la portile stadionului pentru ca nu avea loc in Craiova Maxima".

In direct la Dolcesport, Piturca l-a atacat pe Ilie Balaci, selectionerul fiind de parere ca acesta ii apara interesul lui Adrian Mititelu, patronul Stiintei.

"M-a deranjat si faptul ca unii fosti fotbalisti de acolo, sevitori de-ai lui Mititelu, isi spun parerea. Cand m-am intalnit cu Ilie Balaci, n-a recunoscut. Ii transmit lui Ilie ca daca mai vorbeste vreodata de mine o sa vada el ce i se intampla", a precizat Victor Piturca.

Raspunsul lui Balaci

"Sa ma apuc eu acum sa intru in polemica cu un jucator de cazino? Nu are rost. Din cate stiu eu, Balaci a fost jucator de fotbal, nu de cazino. Pana la urma, ce ar putea sa imi faca Victor Piturca? Poate sa imi faca doar doua lucruri: sa imi sparga rotile de la masina sau sa ma coopteze in staff-ul nationalei. Eu nu am nicio vina ca el statea pe la portile lui Ion Oblemenco si nu a avut loc in echipa Craiovei Maxima. Recunosc, a luat o Cupa a Campionilor Europeni, e un merit de-al sau. De aici, pana la amenintarile impotriva mea, e cale lunga. L-a deranjat faptul ca m-am dus la tribunal langa Mititelu? M-am dus pentru Craiova. Era normal sa fac asta, pentru ca acelui om i s-a facut o nedreptate. I s-a intrat in casa si i s-a furat toata mobila. Poate era normal sa fie si Piti acolo, daca ii pasa de Craiova, dar nu e problema mea. Il anunt pe aceasta cale ca am tot dreptul din lume sa vorbesc cand vreau de Universitatea si de nationala, pentru ca, in timpul carierei de fotbalist, mi-am castigat acest drept", a declarat Ilie Balaci pentru Prosport.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4527 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    cazino (Miercuri, 18 iulie 2012, 11:49)

    m [anonim]

    Ilie Balaci a fost printre cei mai buni fotbalisti ai tarii.Ii dau dreptate pentru ca Piturca "apus umarul"sa-l darame pe Mititelu si implicit U.CRAIOVA..La nationala "construieste"mereu ,pe bani multi Dar fara rezultate.Cam miroase a..smecherie.Complici:Mircea Sandu si Mitica Dragomir.
  • +3 (3 voturi)    
    speta (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:13)

    neutru [anonim]

    Mititelu are dreptate , cand a venit la Craiova in toamna lui 2010 Piturca a promis ca baga 1.5 mil $ si rezolva problemele financiare cu conditia ca Mititelu sa-i dea 1.8 mil in februarie 2012. Piturca a stins conflictele cu jucatorii neplatiti dar nu a platit 1.5 mil ci mult mai putin , iar cand a fost nevoie de bani i-a propus lui Mititelu sa vanda jucatori, asta si-a dat seama ca a fost intepat si de aici scandalul. Liga si FRF sunt in ofsaid deoarece iau dat dreptate lui Piturca nepunandu-l sa justifice cheltuirea celor 1.5 mil $ cum ar fii normal , cu OP-uri extrase de cont etc ,Mititelu aici ia prins si 100va castiga
  • -3 (5 voturi)    
    da, ok (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:37)

    gogol [anonim]

    și pițurcă a fost un jucător la fel de bun, golurile lui au ajutat la atingerea celei mai mari performanțe a fotbalului românesc. nu-mi aduc aminte de balaci să fi dat precum pițurcă 34 de goluri într-un sezon. era om de gol, făcut pentru asta. sau aici vorbim de talent intrinsec? contează rezultatele, relizările, nu talentul intrinsec. deci, strict valoric, pe hîrtie pițurcă a fost mai bun.
    • +2 (2 voturi)    
      Realizari ? (Miercuri, 18 iulie 2012, 13:24)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui gogol

      Zici: "contează rezultatele, relizările, nu talentul intrinsec. " Si Camataru era balonul de aur pe cind pi-turca marca 34 goluri pe sezon. Si sincer nu era meritul lui pentru acele goluri. Era meritul echipei. Steaua avea o medie de 2-3 goluri pe meci. Cit depre caracterul lui pi-turca ce sa mai vorbim.....
  • +4 (6 voturi)    
    pitzi (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:39)

    livius maximus [anonim]

    oare chiar poate fi tolerat la nesfarsit acest piturca ?
    infractor dovedit in cazinou, antrenor de mare succes, mai nou interlop cu amenintari publice, camatar cu acte in regula, etc.
    • -2 (2 voturi)    
      aha (Miercuri, 18 iulie 2012, 19:49)

      gogol [anonim] i-a raspuns lui livius maximus

      e ușor să zici despre cineva că e interlop. dar dovezi ai? nu mai lua pe nemestecate tot ce auzi, și eu pot să zic despre tine că ești pușcăriaș? ești?
  • -5 (7 voturi)    
    doar o amarata de cupa (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:34)

    dorel [anonim]

    Asa e , ba Balaci! Ce jucator a fost Piturca asta? A luat si el o amarata de Cupa Campionilor Europeni! Pai ce, asta e cupa? Si a mai jucat inca o finala , dar cat poate conta asta? E zero! Si ca antrenor ce a facut Piturca? Vreo 3 calificari la turnee finale la Campionatul European! Pai se compara asta cu Cupa Sulii si campionatul camilei din nush ce trib arab? A gustat el nisipul cu dintii si a calarit camila? Cine mai e si Piturca asta? Chiar asa!
    • +2 (4 voturi)    
      doreleeee (Miercuri, 18 iulie 2012, 17:05)

      livius [anonim] i-a raspuns lui dorel

      dorele, ia mai fa odata asha....
  • 0 (0 voturi)    
    Smenarul Pitzi.......... (Joi, 19 iulie 2012, 6:52)

    icu [utilizator]

    O viata intreaga Pitzi sa cam ocupat de gainarii !!!! In tinerete cu pokerasul iar acum este pe post de ,,smenar" care umbla cu ,,fofarlica" si excrocheria de 7 milioane cu Mititelu pt 3 luni de catastrofa facuta la Craiova !!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Esti un antrenor mediocru! (Miercuri, 6 martie 2013, 19:09)

    PLEACA BARBUGIULE! [anonim]

    Barbugile ,pleaca ,nu te mai vrem la nationala,esti un antrenor mediocru ,PLEACA!
    DREPTATE PENTRU CRAIOVA!