Echipa germana Bayern Munchen a castigat cu 2-1 in fata lui Real Madrid, in mansa-tur din semifinalele Champions League. Miercuri, in a doua semifinala din UCL, Chelsea Londra primeste vizita Barcelonei. Jocurile retur se vor disputa pe 24 si 25 aprilie.

Mario Gomez, al 12-lea gol in Champions LeagueFoto: Agerpres

Bayern a deschis scorul prin Frank Ribery in minutul 16: la o lovitura de colt, defensiva madrilena nu a reusit sa scoata mingea din careu, situatie de care a profitat jucatorul francez - sut violent, din 14 metri, 1-0. La aceasta faza, Real a cerut hent la o interventie a lui Badstuber, apoi a reclamat pozitia neregulamentara a unui jucator bavarez (ofsaid) care se afla pe traiectoria sutului.

Real a egalat dupa pauza, prin Mesut Ozil, minutul 53: a impins in plasa o minge recentrata de Cristiano Ronaldo, 1-1.

Dupa egalare, spaniolii s-au retras, incercand sa isi prinda adversarul pe contraatac. Bayern si-a vazut insistenta rasplatita in minutul 90: Mario Gomez a reluat in poarta, de la 3 metri, o centrare sosita de la capitanul Lahm.