Steaua a trait o prima repriza de cosmar cu Maccabi Haifa: in minutul 38, gazdele conduceau deja cu 3-0 (Amasha 10', 20' si Katan 38' penalti). In plus, Bicfalvi (37') si Iliev (64') au fost eliminati, iar Twatha (72') si Verad (79') au desavarsit dezastrul. Dupa aceasta infrangere umilitoare (0-5), ros-albastrii pastreaza sanse mici de a ajunge in "primavara" Europa League.

Steaua, umilita de Maccabi Haifa Foto: Reuters

Ultimul insucces de o asemenea maniera a Stelei in cupele europene a fost consemnata pe 27 august 1997, atunci cand PSG a invins pe "Parc de Princes" cu 5-0 (tur preliminar al Champions League).

Vezi aici desfasurarea partidei Maccabi Haifa - Steaua 5-0:

Dupa doua minute de prelungire, partida se termina. Maccabi Haifa invinge pe Steaua cu 5-0.

Gazdele domina in continuare disputa, Steaua a cedat din toate punctele de vedere

79' Verad inscrie cu un sut din interiorul careului mare al Stelei, apararea ros-albastra a fost din nou inexistenta. Maccabi Haifa - Steaua 5-0

78' Iulian Rosu i-a luat locul lui Tatu

72' Twatha inscrie cu un sut pe jos, de la aproximativ 23 de metri, mingea a lovit si bara inainte de a intra in poarta. Maccabi Haifa - Steaua 4-0

69' Stanca retine o lovitura de cap a gazdelor, Maccabi se apropie foarte usor de poarta Stelei

68' Mustata i-a luat locul lui Mihai Costea

65' Katan trimite in forta de la 11 metri, mingea loveste transversala

64' Iliev vede si el cartonasul rosu, tot Amasha este cel care a provocat penaltiul

60' Azriel ii ia locul lui Cohen la Maccabi

60' Katan patrunde prin apararea stelista, dar trimite departe de poarta de la aproximativ 26 de metri

57' Martinovic trimite cu capul de la coltul careului mic, balonul trece pe langa poarta

56' Tatu primeste cartonasul galben pentru proteste

51' Florin Costea (evolutie foarte slaba) este inlocuit de Raul Rusescu

50' Stanca respinge un sut din unghi

A inceput repriza a doua

Pauza, Maccabi Haifa - Steaua 3-0

45' Combinatie Tatu - Florin Costea, ultimul trimite pe langa dintr-o pozitie ideala

43' Inca o ratare mare a gazdelor: Katan este blocat in ultimul moment

38' Katan inscrie cu siguranta de la 11 metri, Haifa - Steaua 3-0

37' Penalti pentru gazde, Bicfalvi este eliminat - fault in calitate de ultim aparator. Apararea Stelei a fost surprinsa inca o data pe contraatac

Linia de mijloc a Stelei este ineficienta pana in acest moment: nu furnizeaza pase utile pentru atacanti si nu reuseste sa-i blocheze pe jucatorii gazdelor

27' Amasha se desprinde lejer din marcajul stelist, dar sutul sau in forta trece putin peste transversala. Atacantul gazdelor a trecut pe langa al treilea gol

24' Latovletic este avertizat cu galben

23' Yahaya primeste cartonasul galben

21' Tatu trimite cu capul de la sase metri, mingea loveste bara

20' Amasha inscrie din foarfeca, de la aproximativ 11 metri, dupa o noua actiune in care apararea Stelei a fost lamentabila

18' Latovletic centreaza inalt, iar lovitura de cap a lui Nikolic ocoleste spatiul portii

16' Mihai Costea centreaza de pe partea stanga, dar balonul nu ajunge la Nikolic

15' Tatu preia o minge la 22 de metri, se intoarce, dar sutul sau pe jos trece putin pe langa poarta lui Saranov. Prima actiune importanta a Stelei

12' Katan este aproape de 2-0, Steaua a scapat dupa o noua faza rapida a gazdelor

10' Actiune simpla a celor de la Maccabi, mingea ajunge la Amasha din doua pase, iar acesta deschide scorul cu un sut pe langa Stanca. Apararea ros-albastra - mult prea lenta pentru atacurile gazdelor

Maccabi arata in primele minute ca are jucatori rapizi, ros-albastrii combina bine doar pana in jumatatea de teren a gazdelor

6' Contraatac al israelienilor, Iliev intervine salutar, apararea stelista fusese surprinsa de rapiditatea actiunii

4' Sharanov iese bine dintre buturi si retine o centrare care putea deveni periculoasa pentru poarta gazdelor

A inceput partida

Maccabi: Saranov - Meshumar, Buliat, Dgani, Twatha - Tamir Cohen, Yahaya - Katan, Golasa, Vered - Amasha. Antrenor: Elysha Levy.

Rezerve: Davidovich, Yampolsky, Dvalishvili, Boccoli, Azriel, Ali Osman, Turgeman

Steaua: Stanca - Martinovic, Geraldo, Iliev, Latovlevic - Bourceanu, Bicfalvi - M. Costea, Tatu, Fl. Costea - Nikolic. Antrenor: Ilie Stan.

Rezerve: Cojocaru, Radut, Prepelita, Lupu, Rusu, Mustata, Rusescu.