FC Vaslui a reusit o seara magica pe Olimpico, echipa pregatita de Viorel Hizo remizand, scor 2-2, cu Lazio. Cisse (34') a deschis scorul din penalti pentru gazde, "dubla" lui Wesley (59', 63') a intors rezultatul, iar Sculli (72') a stabilit scorul final. Cu un Dani Coman aflat intr-o zi de gratie, Rapidul a castigat la limita (1-0) pe terenul celor de la Hapoel Tel-Aviv. Unica reusita i-a apartinut lui Herea (55').

Toamna lui WesleyFoto: Reuters

Hapoel Tel-Aviv - Rapid 0-1 (Herea 55')

Dupa 8 minute de prelungire, partida s-a incheiat: Rapid se impune cu 1-0 la Tel-Aviv, Dani Coman a fost imperial, portarul giulestenilor avand un aport considerabil la acest succes.

92' Coman intervine inca o data salvator, doar gratie lui Rapidul a ramas fara gol primit pe tabela

91' Si Surdu este eliminat pentru o lovire la Yadin

90' Yadin primeste cartonasul rosu dupa un fault asupra lui Surdu

86' Coman isi salveaza inca o data echipa, prestatia portarului giulestean a fost aproape de perfectiune

Rapidul se apara organizat, elevii lui Razvan Lucescu incearca sa tina mingea cat mai departe de poarta lui Dani Coman

59' Pancu trimite un lob, dar Apoula Bete respinge. Ocazie mare pentru Rapid

55' Rui Duarte centreaza perfect, iar Herea, venit din linia a doua, inscrie cu capul

50' Inca o interventie buna a lui Coman, portarul rapidist pastreaza tabela imaculata

A inceput repriza a doua

Pauza: Hapoel - Rapid 0-0

41' Tamuz suteaza la coltul lung dintr-o pozitie favorabila, Coman se intinde si evita golul

33' Ocazie imensa a gazdelor: Dani Coman intervine salutar de doua ori

29' Deac intoarce cu calcaiul o pasa pentru Cassio, dar acesta intarzie sutul si este blocat. Ocazie mare pentru Rapid

22'Coman retine cu mare siguranta un sut centrare al israelienilor

17' Deac intoarce un adversar, dar sutul sau la coltul ocoleste tinta gazdelor

15' Lala trimite din prima, de la 12 metri, mingea trece putin pe langa poarta lui Coman

6' Cassio cade in careu, centralul nu dicteaza nimic

Giulestenii au doua faze de poarta in primele minute, gazdele reusesc insa pana la urma sa echilibreze disputa

Echipe de start:

Hapoel: Edel - Kende, Pecalka, Badir, Fransman - Oremus, Abutbul, Igiebor, Lala - Tamuz, Damari. Antrenor: Dror Kashtan. Rezerve: Mahmmoud, Cohen, Atia, Toama, Gordana, Kleyman, Yadin

Rapid: D. Coman - Rui Duarte, Burca, Marcos Antonio, Ezequias - N. Grigore, Alexa, Herea - M. Roman, Cassio, Deac. Antrenor: Razvan Lucescu. Rezerve: Straton, Pancu, Bozovici, Grigorie, Surdu, Glauber, Teixeira

Lazio - FC Vaslui 2-2 (Cisse 34' penalti, Sculli 72' - Wesley 59', 63')

Dupa trei minute de prelungire, partida s-a incheiat: Lazio - Vaslui 2-2.

89' Kozac trimite in bara din trei metri, ocazie monumentala a gazdelor

84' Sanmartean trimite in forta, balonul trece putin pe langa bara. Actiune importanta a Vasluiului

77' Zmeu trimite din voleu, mingea se duce peste poarta italienilor

72' Cisse centreaza, iar Sculli inscrie cu capul. Lazio - Vaslui 2-2

63' Wesley inscrie din penalti, Vasluiul conduce pe Olimpico

62' Zauri este eliminat pentru un fault la Temwanjera, penalti pentru Vaslui

59' Adailton centreaza perfect, iar Wesley egaleaza cu o lovitura de cap de la aproximativ noua metri. Lazio - Vaslui 1-1

51' Adailton trimite imprecis dintr-o lovitura libera de la 16 metri. Actiune importanta tratata cu superficialitate de moldoveni

Pauza: Lazio - FC Vaslui 1-0

44' Liber in partea dreapta, Adailton suteaza cu mult efect, la coltul lung, Marchetti retine in doi timpi

39' Adailton trimite puternic, Marchetti retine

37' Cerniauskas deviaza fericit, italienii au trecut pe langa al doilea gol

34' Cisse transforma de la punctul cu var, sutul sau se duce aproape de vinclu. Lazio - Vaslui 1-0

33' Rocchi obtine un penalti dupa un duel cu Balaur

Presiune mare a italienilor, apararea Vasluiului rezista fara gol in primele 30 de minute

20' Gonzalez trimit in plasa laterala din unghi

19' Cisse centreaza, iar reluarea lui Rocchi de la cativa metri este respinsa miraculos de Cerniauskas

15' Cerniauskas respinge cu un reflex superb un sut din apropiere al lui Gonzalez. Ocazie imensa pentru Lazio

Italienii domina teritorial inceputul de partida

3' Cerniauskas salveaza in fata lui Sculli

Lazio: Marchetti, Dias, Diakhite, Zauri, Matuzalem, Gonzalez, Luli, Ledesma, Sculli, Rochi, Cisse. Antrenor: Edy Reja. Rezerve: Bizzarri, Biava, Konko, Hernanes, Brocchi, Ceccarelli, Kozak.

FC Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Farkas, Balaur, Milisavjlevic - Zmeu, Pavlovici - Adailton, Wesley, Sanmartean - Temwanjera. Antrenor: Viorel Hizo. Rezerve: Puia, Costin, Neagu, Gheorghiu, Bello, Gerlem, Buhaescu.