Argentina s-a calificat sâmbătă în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, după ce a învins selecționata Australiei, scor 2-1, într-un meci disputat pe Ahmad bin Ali Stadium din Al Rayyan.

Lionel MessiFoto: Rich Graessle/Icon Sportswire / AP / Profimedia

Messi a marcat la meciul cu numărul 1000

Pentru Lionel Messi a existat și un alt motiv de bucurie. Aflat la meciul cu numărul 1000 din carieră, argentinianul a reușit să îl încununeze cu un gol și o evoluție reușită.

„Sunt foarte fericit de acest pas, am mai atins un obiectiv. A fost un meci foarte greu. Suporterii noștri sunt incredibili. Toată Argentina și-ar dori să fie aici, dar nu se poate. Ne transmit pasiunea, energia și bucuria lor și suntem recunoscători. Este de necrezut”, a declarat Messi după partidă, conform Daily Mail.

Argentina va întâlni Olanda în sferturile de finală ale CM 2022, într-o partidă care se va disputa pe 9 decembrie, pe Lusail Stadium.

Ce a fost sâmbătă la CM 2022 din Qatar: CM 2022 Qatar: Olanda și Argentina înving în optimi și se vor întâlni în sferturile de finală

Programul complet al optimilor și ce meciuri vom avea în sferturile CM 2022 Qatar