​​Coreea de Sud a marcat golul victoriei (și al calificării) cu Portugalia (scor 2-1) în minutul 91. Reușita lui Hee-Chan Hwang i-a dus pe asiatici în optimi, iar pe Uruguay a trimis-o acasă.

Uruguay, eliminata de la CM 2022Foto: Javier Garcia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Uruguay, eliminată dramatic de la CM 2022 din faza grupelor

Uruguay și-a făcut treaba, a câștigat meciul cu Ghana (scor 2-0), dar surpriza neplăcută a venit târziu, în prelungirile din celălalt meci al Grupei H.

Coreea de Sud a marcat, a câștigat meciul cu Portugalia (2-1), iar succesul i-a dus pe asiatici în optimile CM 2022.

Pe banca de rezerve, legendarul Luis Suarez plângea, atacantul simțind că acestea sunt ultimele momente ale sale la un turneu final mondial din postura de jucător.

La egalitate de puncte și de golaveraj, Coreea de Sud și Uruguay au fost departajate grație golurilor marcate: mai multe pentru Coreea de Sud.

De-a lungul timpului, Uruguay a ieșit în două rânduri campioană a lumii: la edițiile din 1930 și 1950.