Japonia s-a calificat în optimile Mondialului din Qatar, iar partida cu Spania (câștigată cu 2-1) nu a fost lipsită de controverse. Cea mai discutată fază a zilei a fost cea de la al doilea gol al niponilor: a ieșit sau nu mingea din teren?

Japonia si fanii sai de la CM 2022Foto: Sports Press Photo / ddp USA / Profimedia

Imaginile cu respectiva fază au inundat rețelele sociale și așa cum era normal nu au lipsit nici glumele.

Ao Tanaka a marcat în minutul 51 după o fază incriminată de iberici: echipa lui Luis Enrique spune că mingea ar fi părăsit terenul de joc.

După această fază, steagul Japoniei „s-a modificat”, iar ce a ieșit puteți vedea mai jos.

Noul steag al Japoniei după decizia de arbitraj de la meciul cu Spania

A părăsit sau nu mingea terenul la faza în care Japonia a marcat golul de 2-1 contra Spaniei?

Seara de joi de la CM 2022 a fost una spectaculoasă: Japonia a revenit de la 0-1 și a învins Spania (2-1), iar preț de câteva minute ibericii au fost eliminați braț la braț cu Germania în momentul în care Costa Rica i-a condus pe nemți cu 2-1. În cele din urmă, trupa lui Hansi Flick s-a impus cu 4-2.

Japonia a câștigat Grupa E, Spania s-a calificat de pe locul al doilea, iar multipla campioană mondială Germania a plecat acasă încă din faza grupelor de la CM 2022.