Olanda și Ecuador au terminat la egalitate, scor 1-1, o partidă în care oaspeții au avut un gol anulat și o bară transversală. Calificarea se va decide după ultimele meciuri, dar țara gazdă, Qatar, nu mai are șanse să ajungă în optimi.

Enner Valencia, inca un gol la CM 2022 QatarFoto: Adrian DENNIS / AFP / Profimedia

Olanda – Ecuador 1-1, în Grupa A a CM 2022 din Qatar

Olandezii au început mai bine partida, iar Gakpo a deschis scorul după numai 6 minute.

În minutele de prelungiri ale primei reprize a avut loc o fază controversată. Ecuador a reușit să înscrie prin Estupinan cu un șut deviat de la marginea careului, dar golul a fost anulat de tușier, pentru că un coechipier aflat pe direcția mingii se afla în ofsaid.

La reluare, ecuadorienii au marcat în minutul 49 prin Valencia, cel mai bun jucător de pe teren, care a profitat de o respingere a portarului Olandez. În minutul 59, Gonzalo Plata a nimerit transversala olandezilor cu un șut puternic din careu.

Qatar, eliminată înaintea ultimelor meciuri

Dacă Olanda, Ecuador și Senegal își dispută în ultima etapă a grupelor calificarea în optimile CM 2022, țara gazdă, Qatar, nu mai are șanse la primele două locuri.

Anglia – SUA (Ora 21:00)

Ce a fost joi la CM 2022 Qatar:Portugalia și Brazilia debutează cu victorii - Richarlison, foarfecă de toată frumusețea