​Cătălin Preda, sportiv legitimat la CSA Steaua, a fost desemnat de European Aquatics drept cel mai bun săritor în apă de la mare înălțime din Europa.

Catalin Preda si Constantin PopoviciFoto: Domenico Stinellis / AP / Profimedia

În data de 15 februarie, Preda a câștigat medalia de bronz în proba masculină de sărituri de la mare înălţime (27 metri), la Campionatele Mondiale de nataţie de la Doha, cu un total de 410,20 puncte.

Reamitim că sportivii români Constantin Popovici şi Cătălin Preda au câștigat medaliile de aur și argint în concursul de sărituri în apă de la mare înâlțime (platformă 27 metri) din cadrul Campionatului Mondial de Nataţie din 2023, competiție organizată la Fukuoka, în Japonia.

Cătălin este pregătit la CSA Steaua de antrenorul Florin Avasiloae.

Printre sportivii nominalizați la titlul de sportivul anului 2023 în high-diving s-a numărat şi un alt român, Constantin Popovici.