Dinamo București, campioana României la handbal masculin, a câștigat și manșa retur a optimilor EHF Europa League în fața danezilor de la Bjerringbro-Silkeborg, scor 27-24 (16-8) și va juca în sferturi cu Skjern.

Echipa de handbal masculin Dinamo BucurestiFoto: Inquam Photos / Vali Marin

Dinamo vs Skjern (Danemarca), în sferturile EHF European League la handbal masculin

După 37-34 în turul optimilor disputat la București, Dinamo a câștigat și returul optimilor în fața celor de la Bjerringbro-Silkeborg, scor 27-24.

Prima repriză a aparținut elevilor lui Xavi Pascual, care au intrat cu un avantaj de opt goluri la pauză (16-8).

În partea secundă, danezii au echilibrat partida, dar dinamoviștii au menținut o diferență liniștitoare pe tabelă.

Principalii marcatori ai bucureștenilor au fost Akimenko (7 goluri), Rosta (6) și Humet (4).

În sferturile de finală, Dinamo va întâlni o altă formație din Danemarca, Skjern Handbold, tot în dublă manșă, pe 23 și 30 aprilie.