Dinamo Bucureşti, campioana României la handbal masculin, s-a impus în fața echipei Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca), scor 37-34 (18-16), în manşa tur din optimile EHF European League.

Echipa de handbal masculin Dinamo BucurestiFoto: Inquam Photos / Vali Marin

Dinamo București vs Bjerringbro-Silkeborg 37-34, în turul optimilor EHF European League

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Rosta (9 goluri), Zeinelabedin Ali și Cindric 6 (câte 6), iar de la Silkeborg s-au remarcat Lenbroch și Bogojevic (câte 7).

În grupa principală IV, Dinamo Bucureşti a obţinut rezultatele: 33-35 şi 27-31 cu Sporting CP, 33-23 şi 33-25 cu CSM Constanţa. Dinamo a încheiat pe locul 3, cu 4 puncte şi a prins locul de play-off.

Meciurile din optimi se joacă în 26 martie şi 2 aprilie, celelalte confruntări fiind între RK Nexe – Rhein-Nekar Lowen, TSV Hannover – Burgdorf şi Kadetten Schaffhausen – Fuchse Berlin (28-32).

Câştigătoarele din dubla manşă vor evolua apoi în sferturile de finală, în 23 şi 30 aprilie, cu echipele care s-au clasat pe primul loc în cele patru grupe principale, adică HBC Nantes, Skjern Handbold, SG Flensburg-Handewitt şi Sporting CP.

Ulterior, câştigătoarele din sferturile de finală vor juca în cadrul Turneului Final Four (semifinale, finale).

Fuchse Berlin este deţinătoarea trofeului, scrie News.ro.