Campioana României la handbal feminin, CSM București, s-a calificat duminică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a trecut în dublă manșă de slovenele de la Krim Ljubljana.

Cristina NeaguFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

CSM București – Krim Ljubljana 30-24 (14-13) – Duel cu Metz în sferturile Ligii Campionilor

După 30-24 pentru „tigroaice” în Slovenia, elevele lui Adi Vasile au reușit același scor și în returul de la București.

Echilibrul din prima repriză s-a văzut pe tabelă la pauză, când româncele conduceau la o diferență de doar un gol (14-13).

Partea secundă a adus desprinderea pentru CSM, care a încheiat partida cu un avans de șase goluri.

Cristina Neagu cu șapte goluri, Gutierrez cu șase și Ingstad cu patru au fost cele mai importante marcatoare pentru campioana României.

În sferturile de finală, CSM București va întâlni franțuzoaicele de la Metz în dublă manșă, la finalul lunii aprilie.