Dinamo București și CSM Constanța au pierdut ultimele meciuri din cadrul Grupei Principale IV a EHF European League la handbal masculin, dar campioana României obținuse deja calificarea în optimi.

Jucatorii echipei de handbal masculin Dinamo BucurestiFoto: Inquam Photos / Vali Marin

Dinamo – Sporting 27-31 (11-15) / Fuchse Berlin – CSM Constanța 35-31 (16-19) în EHF European League

Calificată deja în play-off-ul pentru sferturile de finală, Dinamo a pierdut partida de pe teren propriu în fața portughezilor de la Sporting Lisabona, scor 27-31 (11-15).

Zein cu 9 goluri, Cindric și Negru cu câte patru au fost principalii marcatori ai dinamoviștilor. Campioana en-titre a terminat a treia în clasamentul Grupei Principale IV.

În schimb, CSM Constanța a ratat calificarea, clasându-se pe ultimul loc.

Dobrogenii au fost învinși de deținătoarea trofeului, Fuchese Berlin, deși la pauză conduceau la o diferență de trei goluri, scor 35-31 (16-19).

Clasamentul Grupei IV a EHF European League

1. Sporting – 10 puncte (192:176)

2. Fuchse Berlin – 8 p (192:186)

3. Dinamo – 4 p (188:180)

4. CSM Constanța – 2 p (165:195)

Prima clasată în fiecare din cele patru grupe principale se va califica direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 2-3 vor juca play-off, încrucişat, pentru alte patru locuri. Ulterior, câştigătoarele din sferturile de finală vor juca în cadrul Turneului Final Four (semifinale, finale).