Franța va fi adversară Norvegiei din finala Campionatului Mondial de handbal feminin. Selecționata din Hexagon a trecut fără mari emoții de Suedia, scor 37-28.

Echipa națională de handbal feminin a FranțeiFoto: Jonathan NACKSTRAND / AFP / Profimedia

Suedia - Franța 28-37, în semifinalele CM de handbal feminin

Franța a obținut calificarea în ultimul act al Campionatului Mondial de handbal feminin.

Franțuzoaicele nu au avut milă față de cea de-a treia gazdă a competiției și a dominat autoritar prima repriză. Acestea au intrat la pauză cu un avantaj de 8 goluri.

În a doua repriză, selecționata din Hexagon a continuat să controleze disputa și a menținut un avantaj liniștitor față de suedeze.

Norvegia a avut nevoie de prelungiri în cealaltă semifinală, cu Danemarca și de un gol marcat în ultima secundă, pentru a avansa în finală.

Norvegia și Franța s-au mai întâlnit și în finala CM din 2021, când nordicele s-au impus cu scorul de 29-22.

Finalele (mică și mare) se vor juca pe 17 decembrie în Jyske Bank Boxen din Herning.