Robert Badea s-a clasat pe locul 5 în finala probei de 400 de metri mixt, de la Campionatele Europene de Înot în bazin scurt de la Otopeni.

InotFoto: ANP / ddp USA / Profimedia

Robert Badea, locul 5 la cursa de 400 metri mixt la doar 16 ani

Robert Badea s-a luptat eroic în bazinul de la Otopeni și a terminat al cincilea în finala probei de 400 de metri mixt.

Sportivul de doar 16 ani a oprit cronometrul la 4:07.57.

Proba a fost câștigată de italianul Alberto Razzetti (aur, 3:57.01), iar podiumul a fost completat de Duncan Scott (argint, 4:00.17) și Apostolos Papastamos (bronz, 4:05.19).

• Singura medalie a României la competiția de la Otopeni a fost cucerită de Andrei Ungur: bronz la 100 m spate.

Lotul României pentru CE înot în bazin scurt de la Otopeni

FEMININ: Diana Stiger, Ioana Știrbu, Aissia Prisecariu, Brigitta Vass, Maysa Rațiu, Anastasia Bako, Daria Silișteanu.

MASCULIN: David Popovici, Vlad Stancu, Andrei Anghel, Patrick Dinu, Darius Coman, Robert Badea, Denis Popescu, , Andrei Ungur, Mihai Gergely, Daniel Nicușan, Vlad Mihalache, Andrei Proca, Nandor Nagy, Alexandru Stoica.

România găzduiește ediţia cu numărul 22 a Campionatului European de înot în bazin scurt pentru seniori, în perioada 5-10 decembrie 2023, în incinta Complexului Sportiv de Nataţie Otopeni.