Andrei Ungur a câștigat medalia de bronz în proba de 100 m spate la Campionatele Europene de Înot în bazin scurt de la Otopeni. Este prima medalie a României la această competiție.

Andrei UngurFoto: Luigi Mariani/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Andrei Ungur, bronz în proba de 100 m spate

Andrei Ungur a cucerit medalia de bronz la proba de 100 m spate din cadrul Campionatelor Europene de Înot în bazin scurt de la Otopeni.

Sportivul român a terminat al treilea proba, reușind să încheie în 50 de secunde și 40 de sutimi.

Este cea mai mare performanță a carierei pentru Andrei Ungur.

Lorenzo Mora a primit și el tot medalia de bronz, fiind cronometrat cu același timp al românului.

Medalia de aur i-a revenit lui Mewen Tomac (Franța, 49 de secunde și 72 de sutimi), iar cea de argint lui Yohann Ndoye-Brouard (Franța, 49 de secunde și 96 de sutimi).

Lotul României pentru CE înot în bazin scurt de la Otopeni

FEMININ: Diana Stiger, Ioana Știrbu, Aissia Prisecariu, Brigitta Vass, Maysa Rațiu, Anastasia Bako, Daria Silișteanu.

MASCULIN: David Popovici, Vlad Stancu, Andrei Anghel, Patrick Dinu, Darius Coman, Robert Badea, Denis Popescu, , Andrei Ungur, Mihai Gergely, Daniel Nicușan, Vlad Mihalache, Andrei Proca, Nandor Nagy, Alexandru Stoica.

România găzduiește ediţia cu numărul 22 a Campionatului European de înot în bazin scurt pentru seniori, în perioada 5-10 decembrie 2023, în incinta Complexului Sportiv de Nataţie Otopeni.