David Popovici a cucerit duminică medalia de aur în proba de 50 metri liber, în cadrul Campionatelor Naționale de Înot de la Otopeni. Sportivul este la a cincea medalie cucerită în cadrul acestei competiții.

David PopoviciFoto: Yuichi YAMAZAKI / AFP / Profimedia

David Popovici, aur și record național în proba de 50 de metri liber la CN de Înot de la Otopeni

David Popovici a încheiat în mare stil Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni și a cucerit medalia de aur în proba de 50 de metri liber.

Sportivul legitimat la CS Dinamo București a încheiat cursa în 21.52 secunde și a stabilit un nou record național la această probă.

Podiumul a fost completat de Patrick Dinu (22.06 secunde) și Andrei Ungur (22.30).

David Popovici a mai câştigat aurul la 100 m liber şi la 200 m liber, bronzul la 100 de metri mixt și aur la ştafetă combinată 4x50 metri mixt, alături de Aissia Claudia Prisecariu, Alecsia Maria Tenciu şi Dragoş Ghile.