Naționala de rugby a României a pierdut și ultima cea de-a patra partidă de la Campionatului Mondial din Franța. Tonga s-a impus cu scorul de 45-24 (21-17), iar „stejarii” termină ultimii în grupă.

Nationala de rugby a RomanieiFoto: Andrew Fosker / Shutterstock Editorial / Profimedia

Tonga – România 45-24, în grupele CM de Rugby

Au înscris eseuri pentru România: Boboc (min 30) și Surugiu (min 36). Conache a reușit două transformări (în minutele 32 și 37), jucător care a punctat și din lovitură de pedeapsă în minutul 19, după alta ratată în startul partidei.

Tonga a înscris din eseuri prin Kata, Moala și Taumoepeau, pe lângă cele trei transformări semnate de Havili.

Cu cea mai slabă apărare de la tuneul final, „stejarii” termină grupa B pe locul al cincilea.