Echipa națională de volei masculin a României a obținut o calificare istorică în sferturile Campionatului European, după ce a învins Croația în 5 seturi, scor 25-17, 25-20, 17-25, 26-28 și 15-12.

VoleiFoto: Ted ALJIBE / AFP / Profimedia

România a învins Croația și va juca sferturi la Campionatul European de volei masculin

Naționala de volei masculin a României a obținut un rezultat remarcabil la Campionatul European, după ce a învins selecționata Croației, cu scorul de 3-2 la seturi.

Într-un meci care a durat două ore și jumătate, România a confirmat victoria împotriva campioanei olimpice Franța și a trecut de Croația după un set decisiv nebun.

Mai departe, în sferturi, România va întâlni învingătoarea partidei dintre Franța - Bulgaria, meci care are loc tot vineri, la ora 20:30.

România are în palmares 5 medalii la Campionatele Europene de volei, dintre care una de aur (1963), două de argint (1955 și 1958) și două de bronz (1971 și 1977).